Ankara'ya önemli iki telefon

Türkiye'nin Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki gelişmelere karşı aktif tavrının ardından dün akşam yoğun bir diplomasi trafiği yaşandı.

Ankara'ya önemli iki telefon

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki İdlib'teki kontrol ve gözlem noktalarına asker intikalini yaptığını Genelkurmay aracılığıyla açıklaması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ulusal güvenlikle ilgili kararlılık vurgusu yaptığı sözlerinin ardından dün akşam yaşanan diplomasi trafiği dikkat çekti.

Küresel çapta güvenlik ve ekonomiyle ilgili iki çok uluslu kuruluş olan NATO ve OECD'den, Ankara'ya telefon açıldı.

STOLBERG İLE ÇAVUŞOĞLU GÖRÜŞTÜ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, dün akşam saatlerinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonla görüştü.

Görüşmenin, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının, çatışmasızlık bölgesi ilan edilen Suriye'nin İdlib kentine intikalinin ardından gerçekleşmesi dikkati çekti.

OECD'DEN DE TELEFON

Dün gece Ankara'ya küresel ekonominin önemli kuruluşu OECD'den de telefon geldi. OECD Genel Sekreteri Jose Angel Guria, Çavuşoğlu'nu telefonla aradı. 

FİLİSTİN TELEFONU

Türkiye, Filistin'deki iç uzlaşma sürecine katkı veriyor. Bu bağlamda da dün gece iki önemli telefon görüşmesi gerçekleşti. Çavuşoğlu, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile telefonla konuştu. Çavuşoğlu, aynı zamanda Filistin Dışişleri Bakanı Riyar Al Maliki ile de görüştü.

Mevlüt Çavuşoğlu, gece ayrıca Angola'da dışişleri bakanı olarak atanan Manuel Domingos Augusto'nu da telefonla arayarak tebrik etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER