Ankara'nın 3 seçenekli Barzani planı

Ankara, Barzani’nin referandum kararını iptal etmemesi durumunda Habur’un kapatılmasını da kapsayan 3 seçenekli bir yol haritası hazırladı.

Ankara'nın 3 seçenekli Barzani planı

Ankara, Kuzey Irak'ta yapılan gayrımeşru referandum sonrası IKBY'ye yönelik yaptırımları genişletiyor. İlk etapta Erbil ve Süleymaniye havalimanlarına yapılan uçak seferlerini süresiz olarak askıya alan Türkiye, Barzani'nin referandum kararını iptal etmemesi durumunda yaptırımları ağırlaştıracak. Bu kapsamda Habur Sınır Kapısı'nın geçişlere kapatılması da masada...

MGK'da gündeme gelecek yol haritası şöyle:

- İlk seçenek Peşmerge unsurlarının Habur'un karşısında yer alan İbrahim Halil Kapısı'ndan çıkartılarak sınır kapısının Bağdat'a devredilmesi. Sonrasında da Irak Merkezi Hükümeti ile koordine bir şekilde Zaho yolu başlangıcındaki yol ayrımından itibaren güzergâhın kontrol altına alınıp Ovaköy tarafından devam eden yol boyunca Telafer'e kadar koridor açılması.

- İkinci seçeneğe göre Habur kullanılmaya devam edecek ama araçlar sınırı geçmeden Ovaköy'e kadar sınır güvenlik yolundan gidecek. Halihazırda stabilize ve dar bir yol olan bu yol genişletilecek. Daha sonra ise araçlar Ovaköy'de yapılacak köprü üzerinden karşıya geçip Telafer'e devam edecek. Ovaköy'den Telafer istikametine gidecek araçların güvenliğini sağlama noktasında ise yine merkezi hükümetle işbirliği halinde bir güvenlik koridoru oluşturulması gerekecek.

ASKERİ SEÇENEK DE MASADA

- Son seçenek de Ovaköy'e kurulacak yeni sınır kapısı ve köprü üzerinden aynı rotaya devam edilmesi olarak öne çıkıyor. Ancak bu seçeneğin uygulamaya konulması halinde hâlihazırdaki ticari trafiği kaldırabilecek yeni bir sınır kapısı ve bağlantı yollarının yapılması gerekecek.

- Türkiye'nin IKBY'yi ticari olarak tecrit edip Irak'la olan ticareti devam ettirebilmesi için askeri seçenek de ön plana çıkıyor. Bu çerçevede Bağdat'taki merkezi hükümetle işbirliği yapılması büyük önem taşıyor. Bölgedeki kaynaklar Türkiye'nin tek başına bölgede operasyon yapabilecek yetkinlikte olduğunun ancak hem uluslararası hukuk hem de ikili ilişkiler bakımından merkezi hükümet ile işbirliğinin öneminin altını çiziyor.

- Uzmanlar, merkezi hükümet ve İran ile koordine olmadan Habur Sınır Kapısı'nın kapatılması durumunda Türkiye'nin bölgedeki pazarını İran'a kaptırabileceğine bu yüzden de Habur'da atılacak adımların IKBY'nin bir diğer ticari partneri olan İran ile koordineli olarak atılmasında yarar olduğuna dikkat çekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER