Altın ve döviz çağrısı!

Samsun Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Özman, ülke ekonomisinin 2020 yılının ilk aylarında düzeleceğini tahmin ettiklerini belirterek, vatandaşlara tasarruflarını yükselen altın ve düşüşe geçen dövize dönüştürmeleri yönünde çağrıda bulundu

Altın ve döviz çağrısı!

Samsun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’ne (SESOB) bağlı Samsun Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Özman, altın piyasasındaki yükseliş ve dövizdeki düşüş ile ilgili Gazete Gerçek’e değerlendirmelerde bulundu. Ekonomik dalgalanmaların Türkiye’nin gerçek görünümünü yansıtmadığını belirten Başkan Özman, ülkede ekonomi aktörlerinin riske girmek istemediğini belirterek, yatırımlarını askıya aldıklarını belirtti. Özman, ülke ekonomisinin düzelmesinin yaz sonrasında ve hatta 2020 yılının ilk aylarında gerçekleşeceğini düşündüğünü belirterek, yatırımlara bugünden altın ve döviz tasarrufu yapma çağrısında bulundu.

ALTINA YATIRIM

Salih Özman, “Altın, 4 yılda bir yükseliş yapıp geri dönmektedir. Altın bin 400 seviyesine ulaşmaktadır. Öyle zannediyorum ki; bu yükseliş de son 2,5 senedir ilk defa bin bin 340-350 seviyesini gören altının bin 400 seviyesine ulaşması için hedef olabilir. Altın fiyatlarındaki yükselişin uluslararası piyasadan kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Dünya, Ortadoğu’daki siyasi gelişmeler ve dünya ekonomisindeki gelişmelerin tamamlanmış olması ve ABD Başkanı Trump’ın Çin ile mücadelesini yadsıdı. Bundan dolayı altının bin 300 seviyesine çıkmayacağını düşünüyorduk. Bu durum son 2,5 yılın en yüksek düzeyidir ve böyle devam etmektedir. Elbette altının düşeceğini düşünüyoruz ve altına yatırım yapacaklar için en uygun zaman olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

‘BELİRSİZLİK VE GÜVEN BUNALIMI VAR’

Başkan Özman, döviz ile ilgili değerlendirmesinde ise “Döviz piyasasında öyle bir durum var ki; aslında dolar-TL kurunun bu rakamlarda olup-olmaması gerektiği tartışılmaktadır. Doların geldiği seviyenin, Türkiye’nin gerçek görünümünü yansıtmadığını ve diğer yandan hükümetin baskısıyla kurun bu rakamlarda durduğu da tartışılıyor. Bu iki duruma da yanlış veya doğru demek doğru değildir. Ancak şahsi kanaatim; Türkiye’nin durumunun dolar-TL kurunu yansıtmadığıdır. Türkiye’de evet bir kriz ortamı gelişti. Ülke ekonomisinde bir güven problemi varken, ekonomik aktörlere yatırım noktasında güvensizlik hakimken, dışarıdan kaynaklanan problemler var. Ekonominizin durumumuz ne olursa olsun karşı karıya kaldığınız gerçek bir risk var. Kötü olacağını söylemiyorum, karamsar tablolarda çizmemeye çalışıyorum ancak önümüzde bir belirsizlik ve güven bunalımı var. Kısacası, ekonominin düzelmesi yaz ortalarında görünmüyor. 2020’nin başlarını beklemek gerekiyor. Dolayısıyla, yatırım yapmayı düşünen vatandaşlarımızın bugünden itibaren tasarruflarını altın veya dövize dönüştürebilirler” şeklinde konuştu.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER