ALTIN PARLIYOR!

ABD ve Çin arasındaki siyasi krizin etkileri ile son 6 yılın en yüksek seviyesine ulaşan altın fiyatlarını değerlendiren Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, “Altın en güvenli liman olduğunu bir kez daha göstermiştir. Altına yatırım yapan kazanır. Altın, altın gibi parlıyor” dedi

ALTIN PARLIYOR!

Altın fiyatları uzun vadeli kazançla en güvenli liman olduğunu bir kez daha gösterdi. Altın fiyatları, ABD ve Çin arasında yaşanan kriz sonrası son 6 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 264,90 lira oldu. Çeyrek altın 430’dan alınıyor, 440 liradan satılıyor. Yarım altın 860 liradan alınıyor, 881 liradan satılıyor. Tam altın ise bin 721 liradan alınıyor, bin 758 liradan satılıyor. Yükselen altın fiyatlarını Gazete Gerçek’e değerlendiren Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, altının en güvenli yatırım aracı olduğunu söyledi.

‘İLERİYİ GÖRMEK MÜMKÜN’

Salih Özman, “Altının yükseleceğini daha önce de belirtmiştik. Amerika ve Çin’in ticaret savaşlarıyla başlayan sürecin altını etkileyeceğini ve prim yapacağını kaydetmiştik. Çin gibi bir dünya devinin dolar rezervlerini altın ile değiştirmesi ciddi etki yarattı. Son 6 aylık süreçte Çin ile olan ticaret savaşları ve ABD’nin, merkez bankasında faiz artışına gitmemesi altın fiyatlarına olumlu etki yarattı. Dünyadaki siyasi krizler o kadar olağan hale geldi ki, çok ciddi manada savaş veya olay gelmediği sürece altın her zaman kazandıran bir yatırım aracı olarak kalacaktır. Şimdi bir tık daha ilerisini görmek mümkündür. Dünyadaki diğer ülkelerde Çin’i takipte kalacak ve merkez bankalarında altın rezervlerini artıracaklardır. Yani altına yatırım yapacaklardır. Bu bireysel altın yatırımcılarının da iştahını kabartmaktadır. Altın 1500’lerde zaman zaman kısa süreli olarak 1480-90 bandına geliyor. Olağanüstü bir gerginlik olmaz ise kısa sürede altının 1600 bandına geleceği kanaatindeyim” diye konuştu.

‘ALTIN ALAN KARLI ÇIKAR’

“Altın fiyatları ani düşüş yapmaz ancak zaman zaman kısa vadeli spekülatif düşüşler olabilir” diyen Salih Özman, şöyle devam etti: “Altın her zaman uzun vadeli yatırım aracıdır. İniş ve çıkışlar elbet olacaktır ancak altın orta ve uzun vadede kazandırmaya devam edecektir. Kısacası altın alan karlı çıkar. Altın en güvenli liman olduğunu bir kez daha göstermiştir. Altın orta ve uzun vadede yine yükselecektir. Altın en karlı yatırım aracıdır. Kısacası altın, altın gibi parlıyor.”

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER