Akdeniz'de büyük deprem

Akdeniz’in On İki Adalar bölgesinde 5.4 büyüklüğünde deprem oldu, Antalya, Marmaris, Muğla ve Denizli’de hissedildi, halk sokağa döküldü.

Akdeniz'de büyük deprem

Akdeniz'de büyük deprem. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, deprem saat 23:57'de meydana geldi

On İki Adalar bölgesinde merkezli deprem 5,4 büyüklüğünde gerçekleşti. Yerin 83.3 kilometre altında yaşanan deprem Akdeniz kıyısındaki illerde de hissedildi, kısa süreli panik yaşandı. Antalya, Marmaris, Muğla ve Denizli’de halk sokağa döküldü. Sallantıyla birlikte kendilerini kapalı mekanlardan sokağa atan vatandaşlar korku dolu anlar yaşadı.

Türkiye deprem hattı

Batı Anadolu Deprem Kuşağı

Ege Bölgesi’nde yer alan çöküntü alanlarını kaplayan fay hattı kuşağı, Bakırçay, Gediz, Büyük Menderes ve Küçük Menderes ovaları ile Burdur, Uşak, Kütahya civarını içine alır.

Güneydoğu Anadolu Deprem Kuşağı

Van Gölü çevresinden başlayarak Güneydoğu Torosları takip eder ve iskenderun Körfezi’ne kadar uzanır. Muş, Varto, Elazığ, Malatya, Elbistan, Kahramanmaraş, Adana, İskenderun bu kuşak üzerinde yer alır.

Kuzey Anadolu Deprem Kuşağı

Van Gölü’nün kuzeyinden itibaren Erzincan, Tokat, Amasya, Gerede, Bolu, Adapazarı, İzmit Körfezi ve Marmara Denizi’nden, Saros Körfezi’ne kadar uzanır. Bu kuşağa Kuzey Anadolu Fay Hattı da denir. Ülkemizde depremlerin en çok görüldüğü kuşak burasıdır. İzmit, Adapazarı, Düzce, Bolu, Çankırı, Niksar, Erbaa, Erzincan, Erzurum, Pasinler bu kuşak üzerinde yer alır.

Deprem Riski Az Olan Bölgeler

Bu üç fay kuşağının dışında kalan Tuz Gölü ve Konya çevresi, Antalya – Mersin arası, Ergene Havzası, Ş.Urfa ve Mardin çevresi deprem tehlikelerinin az olduğu yerlerdir.

Depremden korunma yolları

Kısa bir zaman diliminde meydana gelen sarsıntıların ortaya çıkardığı tahribatın büyüklüğü, depremlere alınacak tedbirlerin önemini artırmaktadır. Depremlerin meydana gelmesini önlemek mümkün değildir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER