AK Parti’de son viraj!

AK Parti'de Samsun'un da aralarında bulunduğu ilçe adayları bugün ya da ertesi gün açıklanıyor

AK Parti’de son viraj!

Samsun'da Büyükşehir’de MHP ile ittifak kararı alan AK Parti, ilçe belediye başkan adaylarını bugün yada 24 Aralık’ta açıklıyor

AK Parti'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Mustafa Demir'i açıklamasından sonra, dikkatler İlkadım, Atakum, Tekkeköy ve Canik ilçelerinin yanı sıra diğer 13 ilçenin adayları için parti genel merkezine çevrildi. Daha önce 14 Aralık’ta yapılacağı belirtilirken, bütçe görüşmeleri nedeniyle ertelenen aday açıklamasının, bugün yapılması bekleniyor.

ÜST KURUL ADAYLARI BELİRLEDİ

17 ilçe adayını belirlemek üzere, parti genel merkezince çeşitli aralıklarla, öne çıkan 3 veya 4 isim için kamuoyu yoklaması yapıldı. Geçtiğimiz hafta sonunda da, partinin il ve ilçe yöneticileri, kendi değerlendirmelerini yapıp, ilçelere göre sayısını 2 ile 5 arasına düşürdüğü aday adaylarını parti genel merkezine iletti. Genel merkezdeki 15 kişilik üst kurul, kamuoyu yoklamalarının yanı sıra partinin yerel yönetimlerince, ilçelere ilişkin önerilen isimleri son bir değerlendirmeye aldı ve adayları belirledi.

HAKAN KARADUMAN AÇIKLAYACAK

Yapılan değerlendirmeler sonucunda AK Parti’nin ilçe belediye başkan adaylarının bugün AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman ya da AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki tarafından açıklanması bekleniyor. AK Parti MKYK’sı, aldığı kararla, mevcut AK Parti’li belediye başkanlarının aday adaylığı için başvurmalarına gerek olmadığına, bunların doğal aday sayılacağına, ancak aday olmayı düşünmeyenlerin başvuru yapmalarına karar vermiş, bu nedenle mevcut belediye başkanlarının tümü yeniden göreve talip olmalarına rağmen başvuruda bulunmamışlardı.

ÜÇ BAŞKAN 3 DÖNEME TAKILDI

Samsun'da üç dönem kuralına takılan Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Canik Belediye Başkanı Osman Genç ile Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, yeniden aday gösterilmeyecek. 

24 ARALIK’A SARKMA İHTİMALİ DE VAR

AK Parti’nin üst kurulunun ilçe adaylarıyla ilgili çalışmalarını tamamlayamaması halinde, açıklamanın 24 Aralık gününe de kalabileceği belirtiliyor. AK Parti'de 5 Kasım'da başlayan aday adaylığı süreci, 16 Kasım'da son bulmuştu.  Türkiye genelinde 7 bin 180 kişi, Samsun’da ise 105 aday adayı yerel seçimlerde belediye başkanlığına aday olmak için başvuruda bulunmuştu. 

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER