AK Parti'de temayül perşembe günü

AK Parti Genel Merkezi, istifa etmesini istemediği Muharrem Göksel’in il başkanlığı görevini sürdürmesine rağmen, il başkanlığı için perşembe günü temayül yoklaması yapacak. Samsun, AK Parti teşkilatları içerisinde mevcut il başkanı görevdeyken temayül yapılan ilk il olacak.

AK Parti'de temayül perşembe günü

AK Parti, Samsun'u 2019 seçimlerine taşıyacak il başkanı ve il yönetiminin belirlenmesiyle ilgili çok titiz bir çalışma yürütüyor. İstifa etmesi istenmediği halde, AK Parti'de ilk kez mevcut il başkanı dururken, teşkilatların il başkanlığında kimi görmek istediklerine ilişkin temayül yoklaması Samsun'da yapılacak. AK Parti Samsun İl Koordinatörü Cumhur Önal, temayülün il başkanının belirlenmesinde tek etken olmadığını vurgularken, temeyülde “Samsun’da değişim gerekiyor mu ve il başkanı kim olmalı?” sorusunun yöneltileceğini söyledi.

ALGI OPERASYONLARI BİTMEK BİLMEDİ

İl başkanı olduğu süreçte üç seçimde AK Parti sandıktan birinci parti çıkmasına rağmen, parti içerisinde kendisine muhalif çevrelerin algı operasyonlarına maruz kalan ve ancak Muharrem Göksel'in istifasını istemeyen AK Parti Genel Merkezi, teşkilatlarda il başkanlığıyla ilgili nasıl bir eğilim olduğunu belirlemek üzere, perşembe günü 'temayül' yoklaması yapacak.

KİMLER SANDIĞA GİDECEK?

AK Parti Karadeniz Bölge Koordinatörü Hacı Turan ve Samsun İl Koordinatörü Cumhur Önal tarafından yapılacak temayül yoklamasında, milletvekilleri, belediye başkanları, Samsun merkezdeki 4 ilçenin başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, İl kadın kolları başkanı ve yönetimi, ilçe kadın kolları başkanları, il gençlik kolu başkanı ve yönetimi, ilçe gençlik kolları başkanları, büyükşehir belediye meclis üyeleri, eski milletvekilleri, eski il başkanları sandık başına gidecekler.

DEĞİŞİM GEREKİYOR MU, İL BAŞKANI KİM OLSUN?

Temayül yoklamasına katılacaklara, Samsun teşkilatında bir değişime gerek olup olmadığı ve partide kimi il başkanı olarak görmek istediklerine ilişkin görüşleri sorulacak, en az üç isim bildirmeleri istenecek. Temayüle katılanlar mevcut İl Başkanı Muharrem Göksel'i de il başkanı görmek istediklerini anket formuna yazabilecekler. Yapılan temayül yoklamasının değerlendirmesi Genel Merkez'de yapılacak. AK Parti Samsun il başkanı için ince eleyip sık dokuyan AK Parti Genel Merkezi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programına göre de 10 gün içerisinde de belirlenen isimleri Ankara’ya davet edecek. Üç aday son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısına çıkacaklar.

CUMHUR ÖNAL: RUTİN BİR UYGULAMA

AK Parti Samsun İl Koordinatörü Cumhur Önal gazetemize yaptığı açıklamada, perşembe günü temayül yoklaması için Samsun'da olacaklarını belirterek, "Temeyüle katılanlara; ‘Samsun'da değişim gerekiyor mu?’, ‘Mevcut başkanımız var, şu şu isimler de. Sizce kim il başkanı olmalı?’ sorusu yöneltilecek. Temayül yoklaması bizim tüm illerde yaptığımız rutin bir çalışma. Sadece Samsun'a yönelik bir çalışma da değil" diye konuştu.

TEMAYÜL BELİRLEYİCİ DEĞİL

Temayülde ortaya çıkan ismin il başkanı olacak diye bir kaide de olmadığını dile getiren Cumhur Önal, "Saha çalışması ya da anket çalışması yapılmışsa, bunlar da genel merkez de değerlendirilir. Milletvekillerimizin görüşleri alınır. Bunun yanı sıra GBT sonuçları ve özgeçmişleri incelenir. Kimlerin nerede ne ayak izi bıraktığı belirlenir. Son olarak da 2-3 tane isim çıkarılır. Bu isimlerle Cumhurbaşkanımız ayrıca görüşür. Kendi gözüyle tartar. Beğenirse onlardan bir tanesi il başkanı olur ya da aynı isimle devam edilir" dedi.

BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR

Samsun'da il başkanlığı konusunda çok bilgi kirliliği oluşturulduğunu da söyleyen Cumhur Önal, "Kimileri başkanı kötülemek için kampanya yapıyor kimileri de iyilemek için kampanya yapıyor. Herkes kendine göre bir vazife oluşturmaya çalışıyor. Biz asla mevcut il başkanımızı iyi ya da kötü durumuna sokmayız. Biz bunlara bakmayız. Adaylar elbette olabilir. Ama aday olmadığı halde dışarıdan isimler de yazılabilir, mevcut il başkanı da yazılabilir, aday olmadığı halde dışarıdaki bir isim de. Bu konuda hiçbir sınırlamamamız yok" diye konuştu.

KULİSLERDE HAREKETLİLİK BAŞLADI

Perşembe günü yapılması beklenen temayülle ilgili şimdiden AK Parti'de kulisler de başladı. AK Parti İl Başkan Yardımcısı Hakan Karaduman, 2015 Milletvekili Adayı Yılmaz Hocaoğlu, eski ilçe başkanları İhsan Kurnaz, Adnan Varol, Kurucu Gençlik Kolları Başkanı Recep Kamil Certel, AK Parti eski İl Başkanlarından Osman Çetinkaya ve Ersan Aksu'nun da il başkanlığı için kulis yaptıkları ve teşkilatlara mesajlar gönderdikleri öğrenildi. AK Parti'de Mehmet Teyyare daha önce il başkanlığına adaylığını açıklamıştı.

İLÇE KONGRELERİ DURDURULMUŞTU

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşkilatlarda 'değişim ve dönüşüm' çağrısı üzerine bazı il başkanları istifa ederken, Büyükşehirlerdeki istifalar ve ilçe kongreleri sonrasında, Samsun'un da içinde bulunduğu illerde ilçe kongreleri süreci durdurulmuştu. AK Parti'de il başkanlığına kimin oturacağının kesinleşmesinin ardından, durdurulan ilçe kongre takvimi yeniden başlayacak ardından da il kongresi yapılacak.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2018, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER