AK Parti'de meclis üyesi aday listeleri gönderildi

AK Parti, belediye meclisi adaylarının yer aldığı listeleri, İl Başkanı Ersan Aksu başkanlığındaki komisyonun çalışmalarını tamamlamasının ardından, Genel Merkez'e gönderdi

AK Parti'de meclis üyesi  aday listeleri gönderildi

AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu başkanlığındaki komisyon, 31 Mart'ta Büyükşehir ve ilçe belediye meclis üyeliklerine aday gösterilecek isimlere ilişkin listeleri dün itibariyle tamamlayarak, Genel Merkez'e gönderdi. Genel başkan yardımcılarının başında olduğu komisyon 18 Şubat'a kendi bölgeleri için değerlendirme yapacak ve listelere son şekil verilecek

YOĞUN MESAİ YAPTILAR

Samsun'da Büyükşehir başta olmak üzere 15 ilçede belediye başkan adayını açıklayan Asarcık ve Alaçam'da ise Cumhur İttifakı kapsamında MHP'ye bırakılan ilçelerde aday çıkarmayan AK Parti'de belediye meclis üyesi adaylarının belirlenmesine ilişkin hafta başından bu yana süren yoğun mesai dün itibariyle sona erdi. AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu'nun yanı sıra Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarının ile ilçe başkanları, il kadın ve gençlik kolları başkanlarının katıldığı komisyon, Büyükşehir ve 17 ilçede tüm belediye meclis üyelerine ilişkin, her ilçenin belediye meclis üyesi sayısınca asil ve yedek listeleri belirleyerek, AK Parti Genel Merkezi'ne gönderdi.

GENEL MERKEZ SON ŞEKLİNİ VERECEK

AK Parti Samsun İl Başkanlığı'nın gönderdiği rapor şimdi Ankara'da Genel Başkan Yardımcılarının başında olduğu komisyonda kendi bölgeleri için değerlendirme yapılarak, listelere son şekil verilecek. 18 Şubat'a kadar Samsun'da Büyükşehir ve ilçe belediye meclis üyesi adaylarına ilişkin son değerlendirmeler yapılarak, kesinleşen listeler Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edilecek.

KİMLER ADAY GÖSTERİLDİ?

AK Parti'de Samsun'da Belediye meclisi üyelikleri için adayların belirlenmesinde, Genel Merkez tarafından belirlenen kriterlere göre hareket edildiği belirtiliyor. Buna göre, mühendis, mimar, çevre mühendisi, hukukçu, mali müşavir, şehir planlamacısı, muhasebecilere öncelik tanındığı öğrenilirken, belediye başkan adayı ile akrabalık ilişkileri bulunan, belediye ile iş ilişkisi olan isimlerin de listelere alınmamasına da dikkat edildiği ifade ediliyor. Değerlendirmeler sırasında adayların FETÖ ile bağlantılı isimler olmamasına da dikkat edildiği öğrenildi. AK Parti’nin Samsun’da belediye meclis üyeleri aday listelerinin 18 Şubat’ta açıklanması bekleniyor.

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER