AK PARTİ ANKETÇİLERİN PEŞİNE DÜŞTÜ

AK Parti Genel Merkezi, Samsun’da anketler düzenleyip kamuoyunu yanıltanların peşine düştü. Genel Başkan Yardımcıları Karaaslan ve Dağ’dan peş peşe gelen açıklamalarla ‘anket’ iddiaları kesin bir dille yalanlandı. Söz konusu anketleri ise Canik Belediye Başkanı Osman Genç’e yakınlığı ile bilinen yerel bir gazete sık sık gündeme getirdi

AK PARTİ  ANKETÇİLERİN  PEŞİNE DÜŞTÜ

DEMİR’E YÖNELİK KARALAMA KAMPANYASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerinde partisinin Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayının Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Mustafa Demir olduğunu, 24 Kasım’da açıkladı. O günden itibaren Samsun’da çeşitli çevreler tarafından sosyal medyada karalama kampanyaları başlatıldı. Demir hakkındaki karalama kampanyaları son olarak, AK Parti’nin Samsun’da yeni bir büyükşehir adayı arayışında olduğu ve bunun için yeniden anket yaptırıldığına ilişkin iddialar gündeme getirildi.

KARAASLAN: ADAYIMIZ DEMİR’DİR

Samsun’da bir yerel gazete tarafından zaman zaman gündeme getirilen ‘anket’ iddiaları, ulusal bir gazetede de yayınlanınca ortalık karıştı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan dün açıklama yaparak, “Cumhurbaşkanımız tarafından Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayımız olarak ismi açıklanan sayın Mustafa Demir’in isminin yeniden değerlendirildiği iddiası tamamen gerçekten uzaktır. AK Parti’mizin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Demir’dir” dedi. 

HAMZA DAĞ DA AÇIKLAMA YAPTI

Karaaslan'ın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ da açıklama yaparak, "Samsun'da da aday açıklanan yerlerde de herhangi bir anket çalışmamız söz konusu değildir” dedi. Dağ, “Bu tarzda işlemleri yakinen takip ediyor, orada anket yapan ve yaptıranları hukuk çerçevesinde tespit etmeye gayret ediyoruz. Bu tespit neticesinde, hukuken buna imkan bulabilirsek, anketi yapan ve yaptıran kişiler, parti üyemiz ise görevi ne olursa olsun disipline sevk edilecektir” ifadelerini kullandı.

YEREL GAZETE SIK SIK GÜNDEME GETİRDİ

AK Parti tarafından kesin bir dille yalanlanan ‘anket’ iddialarının arkasında kimin olduğuna ilişkin araştırma başlatılırken, Samsun’da son dönemlerde, anket iddialarını gündeme getiren yerel bir gazetenin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na öteden beri aday olmak için büyük mücadele veren Canik Belediye Başkanı Osman Genç’e yakınlığı dikkatlerden kaçmadı. Bu yerel gazete kimi haberleri ve köşe yazarlarıyla, Demir’in değiştirilmesi için anket yapıldığını sık sık gündeme getirmişti.

OLMAYAN ANKETLER MANŞETLERDE

Yine bu yerel gazetenin iki gün önce yayınlanan, ‘Samsun’da kafa karıştıran bir anket daha’ başlığıyla verilen haberde; Samsun Büyükşehir başkan adayı için anket yapıldığı, Çiğdem Karaaslan, Mustafa Demir ve Osman Genç'in isimlerinin seçmene yöneltildiği iddia edilmişti. Haberde anketin yapıldığı telefon numarası dahi okuyuculara duyurularak, 'Bu anketi kim yapıyor?' sorusunun da anketçilere sorulduğu, "AK Parti Genel Merkezi için yapıyoruz" denildiği iddia edilmişti.

SÖZDE ANKETLERDE ZİHNİ ŞAHİN YOK

Aynı haberde bu anketin dışında 10 gün önce de tüm ilçelerde anket yapıldığı ve Zihni Şahin’in adının yer almazken, Osman Genç’in büyükşehir için sorulduğu öne sürülmüştü. Osman Genç’e yakınlığıyla bilinen yerel gazetenin bazı köşe yazarları da Mustafa Demir’e gelen 'yoğun tepkiler' üzerine farklı zamanlarda anketler yapıldığını öne süren yazılar kaleme almışlardı. Hatta gazetenin bir köşe yazarı, yazısında AK Parti’nin adayı Mustafa Demir’in değiştirileceğini kesin bir dille gazetesine taşımıştı.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER