Adanalı İşçi, ABD'yi Tazminata Mahkum Ettirdi

ABD Adana Konsolosluğu'nda teknik personel olarak çalışırken, 2007 yılında bakımını yaptığı akünün patlaması sonucu yaralanan ve yüzde 50 oranında görme kaybına uğrayan bir kişi, ABD Hükümeti'ni yaklaşık 340 bin TL'lik tazminata mahkum ettirdi

Adanalı İşçi, ABD'yi Tazminata Mahkum Ettirdi

Avukatı aracılığıyla ödemenin yapılmasını isteyen Erten, bu gerçekleşmeyince 'icra emri' çıkarttı. Eğer 7 gün içinde para ödenmezse, ABD'nin  Türkiye'deki mal varlıklarına 'haciz' uygulanacak.

'TEKNİK PERSONEL' OLARAK ÇALIŞIYORDU

Alınan bilgiye göre, olay, 2007 yılında  Seyhan'da  Atatürk Caddesi üzerinde yer alan ABD  Adana Konsolosluğu'nda meydana geldi. 51 yaşındaki Hikmet Erten, konsoloslukta 'teknik personel' olarak çalışmaya başladı. 2  Eylül 2007 tarihinde bakımını yaptığı akünün patlaması sonucu gözünden yaralanan Erten, hastaneye kaldırıldı. Erten, kazanın ardından zamanla görme yeteneğini yüzde 50 oranında kaybetti.

2 YILLIK ÇABASI SONUÇSUZ KALDI

ABD  Adana Konsolosluğu'ndan yaşadığı 'iş kazası' nedeniyle tazminat talep eden Erten'in bu isteği, yaklaşık 2 yıllık çabasına rağmen sonuçsuz kaldı. Erten de konuyu avukatı  İsa Ayanoğlu aracılığıyla yargıya taşıdı. Ayanoğlu da ABD Hükümeti hakkında, 'iş güvenliği ve sağlığına ilişkin yeterli tedbiri almadığı'nı gerekçe gösterip, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

'İŞ KAZASI' OLARAK TANIMLANDI

Olayla ilgili olarak da  Adana 5. İş Mahkemesi'nde dava açıldı. Dava kapsamında bilirkişinin hazırladığı raporda; olay bir 'iş kazası' olarak tanımlanıp, akümülatörün bulunduğu odada uygun havalandırma sistemi olmadığı, akü bataryalarında gaz kaçağına karşı önlem alınmadığı ve uygun aydınlatma sistemi yapılmadığı belirtildi.

"ABD HÜKÜMETİ YÜZDE 80 KUSURLUDUR"

Raporda; "ABD Hükümeti, olayda yüzde 80 oranında kusurludur.  İşçi, kendi can güvenliğini korumada gereken dikkat ve titizliği göstermediği için yüzde 20 müterafik yönden kusurludur" denildi.  İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilerek, burada muayene edilen Hikmet Erten için de yüzde 35.2 oranında sürekli malul olduğu, 8 Şubat 2007 tarihinden itibaren 2 aya kadar mesleğini icra edemeyeceği ve bu sürede yüzde 100 oranında malul sayılması gerektiği yönündeki rapor da mahkemeye sunuldu.

TAZMİNATA MAHKUM ETTİ

Adana 5. İş Mahkemesi'nde görülen dava tam 5 yıl sürdü ve 2 Ekim 2014 tarihinde karara bağlandı. Mahkeme heyeti, ABD Hükümeti'ni tazminata mahkum etti. Mahkemenin aldığı karara göre hükümet, Hikmet Erten'e 120 bin 406 TL'lik maddi, 40 bin TL de manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Böylelikle de ABD Hükümeti'nin 160 bin 406 TL'lik tazminatın yanında 16 bin 733 TL ilam ve vekalet ücreti, bin 605 TL yargılama gideri, 128 bin 105 TL işlenmiş faizle birlikte toplam 306 bin 849 TL tazminat ödemesi karara bağlanmış oldu.

'HACİZ' TALEBİNDE BULUNDU

ABD Hükümeti, karara itiraz edince dosya  Yargıtay'a taşındı. Yerel mahkemenin 2014 yılında aldığı karar tam 2 yıl sonra  Yargıtay'da karara bağlandı.  Yargıtay21. Hukuk Dairesi, 12 Nisan 2016 tarihinde yapılan oturumda  Adana 5. İş Mahkemesi'nin aldığı kararı onadı. Ancak ABD kanadından herhangi bir ödeme yapılmayınca Hikmet Erten, yine avukatı  İsa Ayanoğlu aracılığıyla  Adana 6. İcra Dairesi'ne başvurup, 'haciz' talebinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER