Açlıktan ölen çocukların sesini duyabildik mi?

Memur-Sen Kadın Komisyon Başkanı Songül Kıyak, “Yemen’de açlıktan sütü kesilen bir anne parmağını bebeğinin ağzına tutmuş onu çaresizce boş bir umutla doyurmaya çalışıyor.

Açlıktan ölen çocukların sesini duyabildik mi?

Bir çocuk avucuna sıkıştırdığı yapraklarla hayata kalma cabası veriyor. Bombaların parçaladığı cesetleri toplamaya çalışan bir babanın çaresizliği tam da yanı başımız da tam da kalbimizde… Ülkede dört yıldır devam eden savaş hayatı felç etmiş durumda. İnsanlar açlıkla mücadele ediyor, ülkenin içerisinde bulunduğu kötü sağlık koşulların dolayı Yemen'de her 10 dakikada 1 çocuk hayatını kaybediyor. Yemen’de sivillere yönelik saldırılar acımasızca devam etmektedir ve insani yardımlar da engellenmektedir. Yemen’de uluslararası hukuk ihlal ediliyor ve insanlığa karşı suçlar işleniyor. Her zamanki gibi savaşın bedelini yine siviller ve çocuklar ödüyor. 2015 yılının nisan ayından 2018'in ekim ayına kadar Yemen'de 3 yıldır süren savaşta yetersiz beslenme nedeniyle 5 yaş altı 85 bin çocuk hayatını kaybetti. Yemen’de yaşanan bu insanlık dramı için, hele de çocuklar için neler yapabiliriz?

Memur-Sen Kadın Komisyonu olarak; Yemen’deki çocuklar ölmesin diye, onların yaralarına merhem olsun diye nakdi yardımlarımızı İHH Kadın Kolları Başkanı Gülendam Çoruh Ayçiçek hanıma teslim ettik” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER