ABD'li Şirketlerle Nükleer İşbirliği

Türkiye Nükleer Sanayi Derneği ile ABD Nükleer Altyapı Konseyi, teknoloji ve bilgi transferinde işbirliğine gitmeyi kararlaştırdı.

ABD'li Şirketlerle Nükleer İşbirliği

Nükleer Sanayi Derneği'nden yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin Nükleer Altyapı Konseyi ile imzalanan anlaşma sayesinde, iki ülke firmaları arasında işbirliğinin gelişeceği vurgulandı.

Türkiye'nin nükleer enerji konusundaki kararlılığını Akkuyu ve Sinop’taki mega projelerle sürdürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, "Söz konusu anlaşma nükleer enerjide teknoloji ve bilgi transferi konularında yerel şirketleri, Türkiye'de yatırım yapmak isteyen küresel şirketlerle bir araya getirmeyi hedefliyor." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Nükleer Sanayi Derneği Genel Sekreteri Koray Tuncer de Türkiye’nin nükleer enerji politikalarının bu anlaşma ile daha da güçleneceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Güvenilir enerji politikaları oluşturabilmek için dünyada nükleer endüstrinin baş aktörlerinden ABD'nin söz konusu konseyiyle yaptığımız anlaşmanın iki ülke arasındaki işbirliğini geliştireceğine inanıyorum. Nükleer enerjinin güvenli bir şekilde gelişmesine yönelik atılan bu adım, koordinasyonumuzu daha da güçlendirecek. ABD Nükleer Altyapı Konseyi ile imzalanan işbirliği anlaşması, hem teknoloji transferi sağlayacak hem de şirketler arasında işbirliğinin önünü açacaktır."

Açıklamada ayrıca, ABD Nükleer Altyapı Konseyi'nin 70’in üzerinde şirketten oluştuğu belirtildi.

ABD'de halen 99 reaktör faaliyette bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER