AB'den Türkiye'ye Yanıt!

AB Komisyonu, Türkiye ile AB üyesi 28 üyenin üzerinde anlaştığı mülteci anlaşmasının, Ankara'nın terör tanımı nedeniyle sona ermeyeceğini açıkladı

AB'den Türkiye'ye Yanıt!

Türkiye ve Avrupa Birliği arasında gerginliğe sebep olan 'terörle mücadele yasası'yla ilgili Avrupa Komisyonu'ndan yeni bir açıklama geldi. Komisyon, yasada değişiklik yapmanın imkansız olduğunu söyleyen Türkiye'ye verdiği yanıtta "Ankara'nın terör tanımı anlaşmayı sonlandırmaz" diye belirtti.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Margaritis Schinas, Brüksel'de açıklama yaptı. Schinas, Brüksel'de Türkiye'ye vize muafiyeti tanınması için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Komisyondan gelen açıklamadan dakikalar önce konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker ise Ankara'dan terörle mücadele yasasını mutlaka yeniden gözden geçirmesini istemişti. Juncker, "Ankara adım atmazsa AB-Türkiye anlaşması olmayacak" demişti.

Avrupa Komisyonu, dakikalar sonra Juncker'in sözlerini boşa çıkarmış oldu.

ANKARA: DEĞİŞİKLİK MÜMKÜN DEĞİL

AB Bakanı Volkan Bozkır, Perşembe günü BBC'ye yaptığı açıklamada Schengen vize serbestisi için umutların azaldığını söylemişti. Bozkır, AB'nin istediği terörle mücadele yasalarında değişiklik yapılmasının imkansız olduğunu belirtmişti.

AB ve Türkiye, geçtiğimiz aylarda göçmen krizini sonlandırmak için kapsamlı bir anlaşmaya varmıştı. Anlaşma gereğince Ankara belirlenen 72 kriteri karşılaması halinde Türkiye vatandaşları AB ülkelerine vizesiz seyahat edebilecekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER