ABD'den Flaş Darbe Açıklaması!..

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Türkiye'de yaşanan darbe girişiminin, kendileri için de sürpriz ve şok edici olduğunu söyledi

ABD'den Flaş Darbe Açıklaması!..

Cook, Pentagon'da düzenlediği günlük basın toplantısında, kendisine konu ile ilgili yöneltilen sorulara verdiği cevapta, "Darbe girişimi yalnızcaTürkiye halkı yada başkaları için değil, bizim için de sürpriz oldu" ifadelerini kullandı.

Cook, Türk ordusu ile yakın ilişkileri sürdüreceklerini, IŞİD'e karşı Türkiye çıkışlı operasyonların süreceğini belirtti.

ABD ve koalisyon güçlerinin IŞİD'e karşı müdahale operasyonlarında kullandığı İncirlik Üssü'nün son derece önemli olduğunu vurgulayan Cook, İncirlik'te elektrik kesintisinin sürdüğüne de belirterek, "Çalışmalarımız sürüyor; ancak, anladığım kadarıyla kesinti üs dışından kaynaklanıyor. O yüzden bu durumu açıklamayı Türk yetkililere bırakıyorum" diye konuştu.

Cook, Türkiye'de yaşanan darbe girişiminin ardından,ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın neden Türkiye Savunma Bakanı Fikri Işık ile görüşmediği sorularına dolaylı yanıtlar verdi.

Cook, "Doğrudan görüşmediler. En son Varşova Zirvesi'nde konuşmuşlardı. Çarşamba günkü toplantıya davetliler biliyorsunuz. Bakan oradaki görüşmeyi dört gözle bekliyor. Biliyorsunuz, Türkiye'de çok şey olup bitiyor, hem ülke içinde hem de hükümet içinde. Bakanımız, Türk Savunma Bakanı ile yakın gelecekte görüşmeyi bekliyor. Bu şimdilik olmadı. Ancak bunun özel bir nedeni yok, sadece konuşmadılar" dedi.

Cook, koalisyon güçlerinin darbe girişiminde bulunanların uçaklarına yakıt ikmali yaptıkları iddialarını da reddetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER