ABD medyasında Türkiye manşetleri

Amerikan Washington Post gazetesi , iki ülke arasında on yıllardır yaşanan en büyük krize neden olan vize kararını, 'ABD'nin Türkiye'ye sıra dışı azarı' şeklinde yorumladı.

ABD medyasında Türkiye manşetleri

Washington Post gazetesi, bir konsolosluk çalışanının tutuklanması sonrası gelen vize engeli kararının "misilleme" gibi göründüğünü de yazdı ve iki ülke arasında on yıllardır yaşanan en büyük krize neden olan vize kararını, 'ABD'nin Türkiye'ye sıra dışı azarı' şeklinde yorumladı.

Haberde, ABD ile Türkiye arasında yıllardır devam eden gerilimin Metin Topuz isimli konsolosluk çalışanının tutuklanması sonrası "patlayarak açığa çıktığı" belirtildi.

Post, Türk yetkililerin Topuz'u, "casusluk ve Fethullah Gülen ile bağlantısı olduğu iddiası" ile tutukladığı, buna karşılık olarak ise ABD büyükelçiliğinin, "tutuklamanın haksız olduğu" yönündeki açıklaması hatırlatıldı.

BASS'IN SÖZLERİ HATIRLATILDI

Haberde ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'in son basın toplantısında tutuklamaya ilişkin kullandığı, "Burada bana adalet aranıyormuş gibi gelmiyor. Bu daha çok intikam alma amacı taşıyor gibi" ifadeleri de yer buldu.

"BRUNSON PAZARLIK KOZU OLARAK KULLANILIYOR"

Amerikan vatandaşı Andrew Brunson isimli din adamının tutukluluğu da haberde yer aldı.

Kuzey Carolina eyaletinden olan papazın 2016 Ekim ayından beri Türkiye'de tutuklu olduğu belirtilerek, Erdoğan'ın bu tutuklulukla ilgili son açıklamasının, iki ülke arasındaki anlaşmazlıklarda, "Brunson'ı pazarlık kozu olarak kullandığı" yorumuna yol açtığı aktarıldı.

Erdoğan, bir senedir tutuklu olan Brunson için, "Papazı verin' diyorlar. Bir papaz da sizde var, bize verin, biz de onu size verelim" açıklamasını yapmıştı.

Washington Post, son gerginliklerin, Trump yönetiminin, bir önceki başkan Obama döneminde Türkiye ile bozulan ilişkileri düzeltme vaadini de sarstığını yazdı.

NEW YORK TIMES: GERGİNLİĞİ YPG ARTTIRDI

New York Times'ın konu ile ilgili haberinde ise iki ülke arasındaki gerginliğin ABD'nin DEAŞ ile mücadele konusunda terör örgütü PYD/YPG ile bağlantıya geçmesiyle arttığına dikkat çekti.

WALL STREET JOURNAL: GÜLEN'İN İADESİ KONUSU İLİŞKİLERİ İYİCE GERDİ

Wall Street Journal gazetesi ise haberinde, ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinin 2016 yılında 113 bin 240 vize talebini işleme koyduğu bilgisini aktardı.

Haberde Türkiye ve ABD ilişkilerinin, teröristbaşı Gülen'in iade edilmesi talebi sürecinde iyiden iyiye gerildiği de belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER