ABD Büyükelçisi'nden flaş açıklama

ABD Büyükelçisi Bass, savcılık tarafından ifadeye çağrılan başkonsolosluk çalışanı N.M.C'nin ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda saklandığı iddialarına yanıt verdi.

ABD Büyükelçisi'nden flaş açıklama

ABD Büyükelçisi John Bass bugün Ankara'da diplomasi muhabirleriyle veda toplantısı yaptı. FETÖ'nün firari eski savcısı Zekeriya Öz ile irtibatının tespit edilmesinin ardından tutuklanan ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un ardından bir Türk görevlinin daha gözaltına alınmamak için konsoloslukta saklandığı iddia edilmişti. Bass, "ABD misyonlarında saklanan kimse yok. Hiçbir çalışanımızı yargıdan kaçırmıyoruz" dedi. Krizin ardından iki ülke vize süreçlerini askıya almıştı.

ABD Büyükelçisi John Bass, Türkiye’deki görevinden ayrılmadan önce biraraya geldiği Diplomasi Muhabirleri Derneği üyelerine şu mesajları da verdi:

* ABD konsolosluk görevlisinin tutukluluğuna ilişkin bilgi alamadık ama temaslar sürüyor.

"DİĞER ÇALIŞANLARIMIZI RİSKE ATMAMAK İÇİN BU KARARI ALDIK"

* Diğer çalışanlarımızı riske atmamak için bu kararı aldık.

* Vize hizmetlerini durdurma kararı ABD hükümeti tarafından alındı.

METİN TOPUZ

* Metin Topuz Uyuşturucuyla Mücadele Organize Suçlar’da görevliydi. Bu işbirliği sayesinde birçok uyuşturucu kaçakçısı yakalandı. Görev tanımını aşıp başka irtibatlar kurduysa bununla ilgili diğer bilgileri görmekten memnuniyet duyarız.

KONSOLOSLUKTA SAKLANIYOR İDDİALARI

* ABD misyonlarında saklanan kimse yok. Hiçbir çalışanımızı yargıdan kaçırmıyoruz.

KÜRT KORİDORUNU DESTEKLEMİYORUZ

* ABD, bağımsız Kürdistan’ı desteklemiyor, Kürt koridorunu desteklemiyor, Türkiye'nin toprak bütünlüğünün bozulmasını desteklemiyor. 

İNCİRLİK KONUSU

* İncirlik konusunu Türk yetkililere sorun. Yürürlükte olan anlaşmalar var. Askerlerin giriş çıkışları da bu anlaşmalara bağlı.

SAYGI DUYUYORUZ

* Her hükümet, yabancı temsilcilerle nasıl ilişki kuracağını kendi belirler. Buna saygı duyuyoruz.

9,5 AYDIR TERÖR EYLEMİ OLMUYORSA...

* 9.5 aydır Türkiye'de terör saldırısı yaşanmıyor. Bu DEAŞ vazgeçtiği için değil, işbirliğimizin sonucu.

HAFTA SONU AYRILIYORUM

* Bu hafta sonu ayrılıyorum.

GÜLEN'İN İADESİ

* Fetullah Gülen'in iadesi yargı konusu. Bu talep diğer iade taleplerinden ayrı tutulmuyor. ABD hukuk sisteminde masumiyet karinesi temel ilkedir.

ERDOĞAN "ONU TEMSİLCİ OLARAK GÖRMÜYORUZ" DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Büyükelçisi John Bass'la ilgili olarak,  "Veda ziyaretlerinde bulunuyor büyükelçi ve şu anda da bu büyükelçinin, gerek bakanlarımız gerek parlamento başkanımız ve gerekse şahsım, veda ziyaretini de kabul etmedik, kabul etmiyoruz. Çünkü onu  Amerika Birleşik Devletlerinin Türkiye'deki bir temsilcisi olarak da görmüyoruz bunu da çok açıkça söyleyeyim" demişti.

VEDA ZİYARETİ

ABD Büyükelçisi John Bass, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Muhtar Gün'e veda ziyaretinde bulundu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER