826 yıllık kale surunun üzerini kapattılar

Samsun’da 1192 yılında Danişmentliler Beyliği Dönemi’nde yapılan Samsun Kalesi’nin sur kalıntılarının üzeri kapatıldı

826 yıllık kale surunun üzerini kapattılar

Gazete Gerçek’in, 2018 yılının temmuz ayında bulunduğunu duyurduğu; Karadeniz’in en büyük metropol kenti Samsun’da, Anadolu Türk beyliklerinden Danişmentliler’in 1192 yılında yaptırdığı Samsun Kalesi’nin yeni bir sur kalıntılarının üzeri kapatıldı. Samsun’un İlkadım ilçesi Kale Mahallesi Kasımpaşa Caddesi üzerinde yapılan bir inşaat kazısında bulunan Samsun Kalesi’nin su kalıntıları, bölgede yürütülen inşaat çalışmaları kapsamında görmezden gelinerek kapatıldı.

İLK OLARAK 1991’DE 2 METRELİK KALE DUVARI BULUNDU

Evliya Çelebi'nin Seyahatname’sinde, "Çevresi 5 bin adım, 70 kulesi, 2 bin mazgalı ve kapısı ile leb-i deryada şadadi bina bir sengin abad idi" diyerek tanımladığı Samsun Kalesi zamana direnemedi. Kaleden geriye kalan, ilk olarak Büyük Cami’nin önünde yer alan alanda 1991 yılında tespit edilen iki metre yükseklikteki kale duvarı tespit edildi. Duvar, 'Korunması Gereken Kültür Varlığı' olarak tescillendi.

2009 YILINDA 13 METRELİK SUR DUVARI ORTAYA ÇIKTI

2008 yılında ise İlkadım İlçesi Kale Mahallesi Büyük Camii çevresinde yapılan çevre düzenleme çalışmaları sırasında kale duvarının bir kısmı daha ortaya çıktı. Akabinde, bölgede Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca alınan kararla Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Müdürlüğü’nce yapılan çalışma yürütüldü. Yapılan inceleme ve kazının ardından 2009 yılında 13 metrelik sur kalıntısı ortaya çıkartıldı. Akabinde, çıkan tarihi surun tamamı tekrar tescillenip koruma altına alındı.

ŞİMDİYE KADAR BULUNAN SUR KALINTILARI

Samsun Kalesi’nin sur kalıntılarından bir kısmı, 2015 yılının nisan ayında Saathane Meydanı bölgesinde yürütülen sondaj çalışmaları esnasında ortaya çıktı. Kale surlarından bir diğer kısmı, Kale Mahallesi Cumhuriyet Cad. Dinçer İş Hanı’nda hizmet veren AK Parti Samsun İl Başkanlığı Hizmet Binası’nın altında bulunmuştu ve halen buradaki otopark içerisinde duruyor. Sur kalıntılarının bir diğer kısmı ise tarihi Bedesten Çarşısı’nı çevreliyor ve Türk Telekom Merkez PTT Müdürlüğü’nün arkasında yer alan otopark alanında yer alıyor. Ayrıca, Hançerli Mahallesi İskele Caddesi üzerinde yer alan Yalı Cami’nin bahçesinin altında da üzeri kapatılmış bir sur kalıntısı olduğu biliniyor.

YENİDEN İNŞA EDİLMESİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Öte yandan Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin, bölgedeki tarihi dokuyu korumak amacıyla projelendirdiği Saathane Projesi var. Kentin tarihe geri dönüşünü sağlamasını öngören proje kapsamında, Kale Mahallesi’nin yeniden ihya edilmesi ve Anadolu’nun deniz kıyısına kurulan tek kalesi olan tarihi Samsun Kalesi’nin tekrar inşa edilmesi düşünülüyor.

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER