8 Askerin Şehit Düştüğü Köy PKK İçin Neden Önemli?

6 askerin şehit olduğu, 8 askerin yaralandığı Hakkari'nin Çığlı bölgesi, PKK için neden önemli?

8 Askerin Şehit Düştüğü Köy PKK İçin Neden Önemli?

Genelkurmay Başkanlığı, bu sabah saat 04.50 sularında, Hakkari'nin Çukurca ilçesi Çığlı Üs Bölgesi'nde teröristlerle çıkan silahlı çatışmada 6 askerin şehit olduğunu, 8 askerin yaralandığını açıkladı. Teröristlere müdahale için bölgeye sevk edilen helikopterin düşmesi sonucu ise 2 pilotun şehit olduğu belirtildi.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN GEÇİŞ NOKTASI

Çatışmanın yaşandığı Çığlı Köyü, teröristlerin Türkiye'ye geçiş noktası olarak biliniyor. 3 Mayıs'ta bölgede mayın arama tarama çalışması yürüten Uzman Çavuş Gökhan Aslan’ın şehit olmuştu. Bunun ardından Hakkari Valiliği 4 Mayıs'ta Çığlı Köyü'nde sokağa çıkma yasağı ilan etmişti.

Hakkari Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada "İlimiz Çukurca İlçesine bağlı Çığlı Köyü’nün sınıra yakın konumu itibariyle bölücü terör örgütü mensuplarının sınır bölgesinden ülkemize geçişinin engellenerek etkisiz hale getirilmesi ve muhtemel terör eylemlerinin engellenerek bölgenin kolluk kuvvetlerimizce temizlenmesi/arındırılması, bozulan asayiş ve huzur ortamının, kamu düzeninin tekrar tesis edilmesi için 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince, İlimiz Çukurca İlçesine bağlı Çığlı Köyünde 4 Mayıs 2016 günü saat 00.30’dan geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş olup, Çığlı Köyü’ne giriş-çıkışlar da yasaklanmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur." diye belirtilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER