713 yıl önceden gelen sanat eseri

Samsun’un Havza ilçesinde yer alan Cevizlik Cami ve Medresesi, 713 yıl öncesinde yapılan bir sanat eseri olarak günümüze ulaşmayı başardı

713 yıl önceden gelen sanat eseri

Samsun’un Havza ilçesi Cevizlik Mahallesi’nde yer alan Cevizlik Cami ve Medresesi, geçmiş dönemin sanatını günümüze taşıyor. Kitabesinde yapılış tarihi 1305 yılı gösterilen caminin minberine ise 1296 tarihli bir kitabesi bulunuyor. Ahşap camileri ünlü ve ahşap oyma birçok sanat eserleri ile ünlü Samsun’daki Cevizlik Cami’nin ahşap direkli bir taş cami. Avlusundaki şadırvanı oldukça dikkati çeken caminin, tamamen oyma-kabartma tekniğiyle yapılmış minberi, tek başına bir sanat özelliği taşıyor.

‘HER EVDE MUTLAKA BİR DEVLET MEMURU VAR’

Köy ve cami hakkında bilgi veren bölgedeki kültür varlıklarının tespit, tescil ve tanıtımında aktif çalışan uzman Arkeolog Emine Yılmaz, “Cevizlik köyünün eski ismi Hurdazdır. Abaza köyü olup, Abaza gelenek ve göreneklerini yaşayan nadir Çerkez köylerinden biri olan Cevizlik Köyü’nde öğrenci okutmayan hane sayısı çok azdır. Her evden mutlaka 1 tane devlet memuru yahut asker vardır. Cevizlik Köyü’nü oluşturan halk 1993 harbi olarak bilinen Osmanlı-Rus Savaşı esnasında Kafkaslar’dan Anadolu’ya göç eden Kafkaslar’ın Hurdaz köylüleridir” diye konuştu.

‘MİNBERİ TEK BAŞINA BİR SANAT ESERİ’

“Köyün adı, halen köy camisinin minaresindeki kitabede yaşamaktadır” diyen Emine Yılmaz, “Cevizlik Köyü'nün bugünkü iskan tarihi köydeki taş külliyenin tarihi ile paraleledir. Ahşap direkli taş bir camii, şadırvan, medrese ve müştemilatından oluşan külliye istinat duvarı ile çevrilidir. Tamamen oyma-kabartma teknikleriyle yapılmış caminin minberi, tek başına bir sanat eseri özelliği göstermektedir. Taş minaredeki kitabede ise ‘Hebbeza (Ne güzel) bu minare-i ulya ismi Gaffar-ı eyliyorlar ala eylediler ahali hurda bezli kudret) kuvvetlerini harcayarak) idüp abi inşa. Yalnız koydu taşı Gazi Bey şükren lillah sa’yihim ebeda 1316” yazmaktadır” bilgisini verdi.

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER