50. YILINDA BİR ARAYA GELDİLER

1966 yılında kurulan Çarşamba Lisesi’nin 1969 yılında verdiği ilk mezunları 50 yıl sonra ilk olarak okullarının bahçesinde toplandılar. Ardından da Samsun'daki Çarşambalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde bir araya geldiler

50. YILINDA BİR ARAYA GELDİLER

50. yıllarını organize eden, Samsun'un tanınan simalarından Dişhekimi Muammer Ertan, Hüsnü Erdoğan ve Vellittin Pekel'in ortak çabaları sonucunda 50 yıl önce birlikte mezun oldukları arkadaşlarının büyük bir kısmıyla önce okullarının bahçelerinde pide yiyerek ardından da Çarşambalılar Derneği’nde yemekten sonra, son olarak da Vezirköprü'de Kanyon gezisiyle 50. yıllarını tamamladılar. Organize edenlerden Dt. Muammer Ertan buluşmalarını "Nasıl ülkemizin kurtuluş mücadelesi için başka 100. yok ise, Çarşamba Lisesi’nin ilk mezunları içinde başka 50. yıl yok!" diyerek özetledi.

KALEMİMDEKİ CUMHURİYET

Çarşamba Lisesi’nin 50 yıl önceki resim ve edebiyat öğretmeni Kazım Memiç de öğrencilerine hitaben şunları ifade etti: “Öğretmenliğin güzel tarafı bu. Aradan yıllarda geçse o sıraların içerisinde cıvıl cıvıl öğrencilerimin geçişleri gözümün önünden geçiyor. Özellikle Çarşamba Lisesi’nde bir dergi çıkartmıştım. Oydaş Dergisi çevresinde toplanan gençlerle, 50 yılı geçtiği halde halen ilişkilerimiz devam ediyor. Ben onlarla birlikte olmaktan çok mutluyum. Bu akşam onlara kendi kitaplarımı imzalayıp vermek üzere de buradayım. Beni de buraya davet ettikleri için onur duymaktayım. Onlara çok teşekkür ediyorum. Onların vasıtasıyla ben bu kadar genç kaldım. Gençliğimi onlara borçluyum. Onlar yaşlanıyorlarsa bende yaşlanıyorum" diye konuştu. Kazım Memiç bu konuşmasının ardından ‘Kalemimdeki Cumhuriyet’ isimli kitabını katılan öğrencilerine tek tek kitabıyla birlikte 50. yıl anısına hazırlanmış olan plaketle birlikte armağan etti.

HABER MERKEZİ

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER