50 gramı daha gitti

Ekmek Üretiminin alt sınırı 250 gramdan 200 grama indiriliyor... “İsraf” ayarı dense de zam endişeleri yersiz değil...

50 gramı daha gitti

Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası’ndan yapılan “ekmek küçülecek” açıklaması kafaları karıştırdı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tebliğde yapacağı değişiklik sonucu ve “israfı önlemek” gerekçesiyle ekmeğin 200 gram üretilebileceği belirtilirken, kafalarda “ekmeğe zam mı” şüpheleri uyandı. Daha önce benzeri görülen “küçülmelerin” zamla neticelendiği düşünüldüğünde, vatandaşı “acaba” kuşkusu sardı.

İSRAFIN NEDENİ “UCUZLUK” MUŞ !

Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Cihan Kolivar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’Nın araştırmasında ekmek israfının nedenleri olarak “ucuzluk” ve “gramaj”ın ortaya çıktığını kaydetti.

Kolivar, “Bakanlığın tebliğde yapacağı değişiklikle israfı önlemek amacıyla artık ekmek 200 gram üretilebilecek” dedi. Kolivar, “Bu durum kesinlikle gizli zam olarak algılanmamalı” dese de bundan önceki yıllarda ekmeğin fiyatı kalsa da gramajının sürekli düşmesini hatırlayınca “gizli zam” endişelerini artırdı.

ekmek Sanayii İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Cihan Kolivar, yaptığı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile görüşme yaptığını, görüşmede İstanbul ’daki fırıncıların yaşadığı sorunları aktardığını ifade etti.

Bakanlığın israfın nedenine ilişkin bir araştırma yaptığını, araştırmada, ekmekte israfı artıran nedenlerin “ucuzluk” ve “gramaj” olduğunun ortaya çıktığını kaydeden Kolivar, Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’ne göre şu anda ekmek üretiminde alt sınırın 250 gram olduğunu, söz konusu alt sınırdan başlamak üzere 50’şer gram artışlarla ekmek üretilebildiğini anlattı.

“AMAÇ; İSRAFI ÖNLEMEK”

Kolivar, “Bakanlığın tebliğde yapacağı değişiklikle israfı önlemek amacıyla artık ekmek 200 gram üretilebilecek. Ekmekte taban 200 gram olacak, bunun altında olmayacak. Gramaj artışı da 10’ar gram olacak” dedi.

Yeni tebliğin yeni yıla yetişmesini beklediklerini ifade eden Kolivar, “Fırında 200 gram da, 250 gram da, 300 gram da, 400 gram da olacak. Halk hangisini isterse onu alacak. Bu çeşitlendirme sayesinde özellikle tek veya iki kişilik ailelerde küçük ekmek alınmasıyla israf azalacak” diye konuştu.

“GİZLİ ZAM DEĞİL FİYAT BELİRLENECEK”

Cihan Kolivar, tebliğin yeni haliyle 2018 itibarıyla uygulanmasını, yayımlanmasını beklediklerini kaydederek, şöyle devam etti:

“Bu durum kesinlikle gizli zam olarak algılanmamalı. Burada biz fırıncıların da gözlemlediği, ekmeğin gramajının kişiye fazla gelmesi sonucu israf olması. Burada ana hedef, israfın azaltılması. Zaten ekmek fiyatlarını belirleyen İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) yeni tebliğ sonrası ekmek fiyatlarını yeniden değerlendirecek, bu kapsamda yeni fiyat belirleyecektir. Biz fırıncılar için de ekmek israfının önüne geçilmesi birincil meseledir.”

TÜRKİYE ’NİN tarımsal anlamda yaşadığı sıkıntılar ve bunun neticesinde hammadde maliyetlerinin artması, zam baskısını da beraberinde getiriyor. Un, su, maya, elektrik, işçi maaşı ve sigorta maliyetlerinin enflasyona bağlı olarak arttığı düşünüldüğünde zam ufukta görünüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER