5 Yıl Süren Yolcuğun Ardından Jüpiter'e Ulaşıyor

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) 5 yıl önce Jupiter'in keşfi için gönderdiği uzay aracı "Juno", 4 Temmuz'da yörüngeye giriyor. Juno, Jüpiter'e 4500 kilometre yaklaşarak gözlem yapacak

5 Yıl Süren Yolcuğun Ardından Jüpiter'e Ulaşıyor

JÜPİTER'E EN ÇOK YAKLAŞAN UZAY ARACI

Yaklaşık bir basketbol sahası büyüklüğündeki Juno, bugüne kadar Jupiter'e en çok yaklaşan uzay aracı olacak. Son rekor, 1974'te gezegene 43 bin kilometre yaklaşan Pioneer 11'e aitti.

An itibariyle Jupiter'den 17 gün, yani 13 milyon kilometre, uzaklıkta bulunan uzay aracı, gezegenin oluşumu, yapısı, atmosferi ve manyetik çekim alanı ile ilgili çeşitli bilgiler toplayacak. Uzmanlar Juno görevindeki en büyük sorunun, kendi ekseni etrafında sadece 10 saatte dönen Jupiter'i çevreleyen metalik hidrojen tabakasının, yüksek kuvvetli bir manyetik alan yaratması olduğunu belirtiyor. Bu nedenle uzay aracı, radyasyona 800 kat dayanıklı elektronik sistemlerle donatıldı.

 

Jupiter'in etrafında özel bir oval yörünge izleyecek Juno, gezegene kuzey kutbundan yaklaşarak alçalacak ve bir noktadan sonra gezegenin güney kutbuna doğru ilerleyecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER