4 ayda Samsun’a 151 milyon TL’lik teşvikli yatırım

Samsun’da imalat sektörü yatırım atağına geçti. Kimi firma mutfak dolabı, diğeri gözlük çerçevesi, bir başka firma ise aromalı toz üretecek. AK Partili eski vekil Mehmet Kurt da kuracağı GES projesi için teşviklerden yararlandı. Yılın ilk 4 ayında belge alan projelerin sabit yatırım tutarı 150 milyon 873 bin 533 TL'ye, projelerde öngörülen istihdam sayısı ise 537’ye çıktı.

4 ayda Samsun’a 151 milyon TL’lik teşvikli yatırım

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, nisan ayı yatırım teşvik belgeleri listesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Samsun’da nisan ayında yatırım yapılmak üzere ise 9 yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Samsun’da nisan ayında belge alan projelerin sabit yatırım tutarı, 59 milyon 244 bin 979 TL olarak hesaplandı. Böylece 2019 yılının Ocak-Nisan döneminde belge alan projelerin sabit yatırım tutarı 150 milyon 873 bin 533 TL'ye ulaştı. 

NİSAN’DA 9 FİRMA TEŞVİK ALDI

Samsun'da yılın ilk çeyreğinde yatırım yapılmak üzere devletten 13 yatırım teşvik belgesi alınmış, belge alan projelerin sabit yatırım tutarı 91 milyon 628 bin 554 lira olarak belirlenmişti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca nisan ayında verilen yatırım teşvik belgeleri listesi de Resmi Gazete'de dün yayımlandı. Buna göre nisan ayında toplam 9 yatırım teşvik belgesi alınırken, belge alan yatırımların toplam tutarı 59 milyon 244 bin 979 TL olarak hesaplandı. Nisan ayında belge alan bu yatırımların gerçekleştirilmesiyle toplam istihdam ise 187 kişi olarak belirlendi.

4 AYLIK TEŞVİKLİ YATIRIM TUTARI: 151 MİLYON TL

Nisan ayı teşvik belgelerinin beli olmasıyla yılın ilk 4 ayında Samsun'da teşvik belgesi yatırım projesi sayısı 22'ye çıkarken, belge alan projelerin sabit yatırım tutarı 150 milyon 873 bin 533 TL, söz konusu yatırımların gerçekleştirilmesiyle istihdam edilmesi öngörülen çalışan sayısı ise 537 kişi olarak öngörüldü.

BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU İMALAT SEKTÖRÜ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Samsun’da Nisan ayında verilen yatırım teşvik belgelerinin büyük bir çoğunluğunun imalat sektöründe yer alması dikkatlerden kaçmadı. Teksan Kauçuk Sanayi, komple yeni yatırımı için KDV istisnasından yararlandı. El arabası tekeri üretecek olan firma 2 milyon 792 bin TL tutarındaki yatırım projesinde 30 kişi istihdam öngördü.

ESKİ VEKİL SAMSUN’A GES KURUYOR

Samsun'da son yılarda artış gösteren güneş enerjisinden elektrik üretimi yapan santrallere bir yenisi ise AK Parti eski Samsun Milletvekili Mehmet Kurt'un,  GES projesi de dahil oldu. KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyetinden yararlanılan 1 milyon 682 bin TL tutarındaki GES yatırımında 2 kişi istihdam edilecek.

TUTKUNLAR GRUP ÜRÜN ÇEŞİTLENDİRİYOR

Samsun'da nisan ayında imalat sektöründe yatırım teşvik belgesi alan diğer bir firma ise, Tutkunlar Grup Sunta Ağaç ve Orman Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi oldu. Mobilya imalatı sektöründe faaliyet gösteren firma tevsi ve ürün çeşitlendirme yatırımı için; KDV istisnası desteği aldı. Modüler mutfak dolabı, vestiyer, büro masası, banyo dolabı, evrak dolabı, TV ünitesi, kapı imalatı üretimi yapılacak tesis için toplam yatırım 963 bin TL olurken, yatırımda 2 kişi istihdam edileceği belirtildi.

ÖZREHA, ENGELLİ BAKIM MERKEZİ KURUYOR

Daha önce yurt ve hasta bakım hizmetleri yatırımı için teşvik belgesi alan Özreha Özel Özürlü Bakım Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi ise bu yatırımını iptal ederek, bölgesel öncelikli yatırım hizmetlerinden yararlandı. Buna göre KDV istisnası, faiz desteği, vergi indirimi (yüzde 80), YKO (yüzde 40), sigorta primi işveren hissesi desteği (7 yıl) desteği alan firma 246 yatak kapasiteli engelli bakım merkezi kuracak. 12 milyon 700 bin TL tutarındaki yatırımda 50 kişi istihdam edilecek.

MELPA DÖKÜM MODERNİZASYONA GİDİYOR

Samsun'da Nisan ayında yatırım teşvik belgesi alan firmalardan Melpa Döküm Metal Otomotiv Makina Teçhizat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ise modernizasyon yatırımı için genel desteklerden KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyetinden yararlandı. Muhtelif pik ve sfero dökümü üretimi yapacak olan firmanın bu proje için öngördüğü toplam yatırım tutarı 1 milyon 911 bin TL, istihdam edilecek kişi sayısı ise 10 kişi olarak bildirildi.

ÇOLAKOĞLU MÜHENDİSLİK KARIŞTIRICI TANK ÜRETECEK

Çolakoğlu Mühendislik Makina Sanayi ve Ticaret Limited şirketi ise metal yapı malzemeleri imalatı sektöründe komple yeni yatırım projesi için bölgesel-alt bölge desteğinden yararlandı. KDV istisnası, faiz desteği, vergi indirimi (yüzde 80), YKO (yüzde 30), sigorta primi işveren hissesi desteği (6 yıl) alan firma, demir çelik ve alüminyumdan diğer yapılar, bunların aksamları, levha, çubuk, profil ve benzerleri genelde maden karıştırıcı tanklar, öğütücü değirmenler, cevher yükleme istasyonları, yürüme yoları, korkuluklar, cevher aktarma chutar üretimi gerçekleştirecek. 13 milyon 517 bin 438 TL tutarındaki yatırım ile 35 kişi istihdam edilecek.

AROMALI TOZ ÜRETİMİ İÇİN DESTEK ALDI

Başar Çay Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ise; komple yeni yatırımı için bölgesel desteklerden KDV istisnası, faiz desteği, vergi indirimi (yüzde 60), YKO (yüzde 25), sigorta primi işveren hissesi desteğinden (5 yıl) yararlandı. Aromalı toz içecek üretimi yapacak olan firmanın yatırımı 3 milyon 262 bin 885 TL tutarında. Bu proje ile 30 kişi istihdam edilecek.

OTAT SAMSUN’DAKİ YATIRIMINI BÜYÜTÜYOR

Otat Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi süt ürünleri imalatı için modernizasyon yatırımı yapacak. Bölgesel desteklerden KDV istisnası, faiz desteği, vergi indirimi (yüzde 60), YKO (yüzde 25), sigorta primi işveren hissesi desteğinden  (5 yıl) yararlanan firma, 19 milyon 905 bin 656 TL tutarındaki yatırımında 10 kişi çalıştıracak.

GÖZLÜK ÇERÇEVESİ ÜRETİMİ YAPACAK

Optivay Optik Makina İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ise komple yeni yatırımı için bölgesel-öncelikli yatırım desteklerinden; KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği, vergi indirimi yüzde 80, YKO yüzde 40, sigorta primi işveren hissesi desteğinden (7 yıl) yararlandı. Gözlüklere ve benzeri eşyalara ait çerçeveler üretecek olan projenin toplam yatırım tutarı 2 milyon 551 bin TL, istihdam sayısı ise 20 kişi olarak açıklandı.

Gazete Gerçek

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2019, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER