30 bin kişiye ihtiyaç var

Başbakan Binali Yıldırım, Bilgi Güvenliği Konferansında, Siber saldırıların ülkelerin ekonomilerine yıkıcı etkileri olduğunu açıkladı

30 bin kişiye ihtiyaç var

Başbakan Binali Yıldırım siber güvenliğin önemine vurgu yaparak, 'Gelecek bilişimde, gelecek teknolojide ve işte gençler size iş imkanı en az 30 bin siber güvenlik uzmanına ihtiyacımız var' dedi

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satır başları:

Amerika 2009'da Siber Savaş Komutanlığı kurdu. İngiltere siber eğitimler vermeye başladı. Daha sonra Çin, Rusya, Kuzey Kore, İsrail, İran gibi ülkeler de güçlerini oluşturdular. Siber saldırıların ülke ekonomilerinde ciddi yıkıcı etkileri var. 2012'de İngiltere'nin yaşadığı siber saldırının ülke ekonomisine verdiği zarar 22 milyar paund olarak hesaplanmış. 

DÜNYADA 5 YIL İÇİNDE 1,5 MİLYON SİBER GÜVENLİK UZMANI İHTİYACI VAR 

Hükümet olarak, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde,  en temel hedefimiz siber güvenliği milli güvenliğe entegre etmek. Bunun yolu da  tehdit unsurlarını saldırı yapılmadan önce karşılamak ve bertaraf etmek. Bu yönde  adımlar atıldı. Saldırıya karşı savunma yönünde önemli bir kapasite  oluşturduk.

Türkiye olarak haberleşmeye yapılan alt yapı yatırımları ile çok hızlı bir dönüşüm sağladık. Bilgi toplumu demek internet erişimi demek. Bilgi toplumu oldu Türkiye. Ortalama 65'in üzerine çıktı, neredeyse gelişmiş ülkelerinde düzeyine geldi. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki kullanım ağının genişlemesi ile birlikte sorun başladı. Burada tedbirleri almak mecburiyetindeyiz. İleride karşılaşacağımız sorunları şimdiden görmemiz, tedbir almamız lazım. Kullanıcıyı bilinçlendirmek bu işin başı.  

TÜRKİYE İÇİN 30 BİN KİŞİYE İHTİYAÇ VAR

Siber güvenlik uzman eksikliği kurumsal güvenliği de yakından ilgilendiriyor. Gelecek 5 yıl içinde dünyada 1.5 milyon siber güvenlik uzmanı ihtiyacı olacak. Bu hesabı Türkiye'ye uyarladığımızda 30 bin en az siber güvenlik uzmanına ihtiyacımız var. İşte gençler size iş imkanı. 

İkinci unsur düzenleme. Bunun yasal dayanağı, alt yapısı olacak. Bunun da adımlarını geçtiğimiz yıl attık. Bu işin sahibini, sorumlusunu da Ulaştırma Bakanlığı olarak belirledik. Üçüncüsü buraya yönelik teknolojiye yoğunlaşmamız gerekiyor. Milli yazılım. Milli donanım. Eğer işin aklı sizde değilse o iş sizin değildir. Siber güvenliği en etkin şekilde sağlamak ve dışa bağımlılığı en aza indirmek için milli ürünler. Ulak projesi şimdi bitmiş, test edilir hale gelmiş. O küçük bir adım ama bir örnek. 

Üçüncüsü buraya yönelik teknolojiye yoğunlaşmamız gerekiyor. Milli yazılım. Milli donanım. Eğer işin aklı sizde değilse o iş sizin değildir. 

Siber güvenliği en etkin şekilde sağlamak ve dışa bağımlılığı en aza indirmek için milli ürünler. Ulak projesi şimdi bitmiş, test edilir hale gelmiş. O küçük bir adım ama bir örnek. 

Bu konudaki açığımızı koşar adımlarla kapamalıyız. Önümüzde uzun bir yol. Yapılacak çok işimiz var

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2017, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER