3 İlçede 140 Bin Kişi Göç Etti

Kırsaldaki saldırılarını şehirlere taşıyan PKK’lıların oluşturduğu tahribat yüzünden binlerce aile yerinden oldu

3 İlçede 140 Bin Kişi Göç Etti

Mardin Nusaybin'de teröristlerin saldırılarından tedirginlik duyan ve güvenlik endişesi taşıyan vatandaşlar ilçeyi terk ediyor. İlçeden ayrılan vatandaşların bir kısmı Mardin ve çevre ilçeler başta olmak üzere İstanbul, İzmir, Mersin ve Adana'ya yerleşti. 15 mahalleden oluşan ve 90 bin nüfusa sahip olan ilçeden ayrılanların sayısı 50 bini geçti.

SOKAKLARA EYP DÖŞENDİ

Şırnak'ta da yaşamı hiçe sayan saldırılarda bulunan PKK'lı teröristler, 50 bini aşkın kişiyi evinden etti. Operasyonlar, teröristlerin çukur kazdığı, barikat kurduğu ve patlayıcı tuzakladığı Dicle, Cumhuriyet, Yeni, İsmet Paşa, Yeşilyurt ve Bahçelievler mahallelerinde yoğunlaştı. Kazılan çukurlar, kurulan barikatlar, cadde ve sokaklara yerleştirilen el yapımı patlayıcıların vatandaşlarda tedirginliğe yol açtığı kentte, teröristlerin saldırılarından endişe duyan binlerce kişi evlerini terk etti.

CANLI KALKAN KORKUSU

Teröristlerin engellemelerine rağmen evlerinden ayrılan aileler, çevre il ve ilçelerde kiraladıkları evler ile yakınlarının yanına yerleşti. Özellikle teröristler tarafından “canlı kalkan" olarak kullanılma korkusu yaşayan vatandaşlar, evlerinden çıkarabildikleri bazı eşyaları da araçlara yükleyip şehirden ayrıldı. Girişlere izin verilmeyen 63 bin nüfuslu şehirde 50 bini aşkın kişinin evlerini terk ettiği belirlenirken, vatandaşların, kentin çıkışında oluşturulan güvenlik noktalarındaki kontrolün ardından ilden ayrılması sağlanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER