3 BLOĞUN KANALİZASYON BAĞLANTISI BİLE YAPILMAMIŞ

TOKİ Çay Mahallesi Konutları'nda 3 bloğun kanalizasyon bağlantısının hiç olmadığı halde hak sahiplerine teslim edildiği ortaya çıktı. 8 aydır kanalizasyon bağlantısı olmayan binalarda oturduklarını apartmanların zemin katları tamamen lağım dolunca öğrenen site sakinleri, bu da yetmezmiş gibi tuvalet ve banyolardan üstlerine sızmaya başlayan kanalizasyon suları yüzünden perişan oldu

3 BLOĞUN KANALİZASYON BAĞLANTISI BİLE YAPILMAMIŞ

Samsun’da TOKİ tarafından yapılan 422 konutlu Çay Mahallesi Konutları’nda skandalların biri bitmeden diğeri başlıyor. TOKİ Çay Mahallesi Konutları'nda bu kez de hak sahiplerine teslim edildiği halde üç bloğun kanalizasyon ve atık su bağlantısının hiç olmadığı ortaya çıktı. 8 aydır konutlarda oturan vatandaşlar, blokların zemin katları lağım suları ile dolunca ne yapacaklarını şaşırdılar.

ÖNCE DOĞALGAZ BAĞLANTILARI YAPILAMADI

TOKİ tarafından yapılan 422 konutlu Çay Mahallesi Konutları'nda kış aylarında yaşanan ve müteahhit firma, doğalgaz mühendislik firmaları ve SAMGAZ ile bir türlü koordinasyon oluşturulamaması nedeniyle yaşanan ısınma sorunu, Gazete Gerçek'in skandalı ortaya çıkarmasının ardından çözüme kavuşmuştu. 

AİDATA YÜZDE 5 GECİKME ZAMI İSYANI

Yaşanan doğalgaz bağlantısı krizi, müteahhit firma tarafından eksikliklerin tamamlanmasının ardından çözüme ulaşırken, bu kez de Emlak Yönetim tarafından hane sahiplerinden alınan aidatlarda yüzde 5’lik gecikme zammı uygulaması tepki yaratmıştı. Elektriğe bile yüzde 2’lik gecikme zammı uygulandığını belirten site sakinleri, daha iki gün önce zammın düzeltilmesine yönelik taleplerini dile getirmişlerdi.

ALTYAPISI BİLE YAPILMAMIŞ

TOKİ Çay Mahallesi Konutları'ndaki skandallar dizisinin bunlarla sınırlı olmadığı ortaya çıktı. Konutların yapım ihalesini alan müteahhit firmanın iflas ettiğini gerekçe göstererek çekilmesinin ardından Acar inşaat tarafından yapım ihalesi alınan konutların bu kez de üç bloğunun kanalizasyon ve atık su bağlantılarının hiç olmadığı, buna rağmen konutların hak sahiplerine teslim edildiği ortaya çıktı.

LAĞIM SULARI ZEMİNE DOLDU

Çay Mahallesi Muhtarı Kadir Demirbaş, 8 ay önce sahiplerine teslim edilen konutlarda C2-3, C1-5 ve C2-1 bloklarının kanalizasyon ve atık su bağlantıları olmadığı için, pis lağım sularının blokların zemin katları ve sığınaklarına dolduğunu, bloklarda oturan vatandaşların ise perişan durumda olduklarını ifade etti.

KANALİZASYON BAĞLANTISI YAPILMAMIŞ

Sorunu hemen Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı SASKİ'ye bildirdiklerini ancak SASKİ yetkililerinin yaptıkları incelemelerde blokların kanalizasyon altyapısının müteahhit firma tarafından eksik yapıldığını, kanalizasyon çıkışı olması rağmen şehrin kanalizasyon hattına bağlantısının olmadığının tespit edildiğini söyledi. Bu da yetmezmiş gibi Acar İnşaat’ın çözüm olarak kanalizasyonu Mert Irmağı’na verdiğinin anlaşıldığını ifade eden Demirbaş, "Bu kez de atık sular, Mert Irmağı'na ve ırmağın yanındaki yola aktı. Pis koku ve sinekler çevreyi iyice rahatsız edince, SASKİ bu kez burada önlem almak zorunda kaldı. SASKİ sorunumuzu çözmek için elinden geleni yapıyor. SASKİ blokların bağlantılarının TOKİ yönetimi tarafından yaptırılması gerektiğini belirtiyor ancak TOKİ'ye bağlı Emlak Yönetim ile müteahhit firma hiçbir çözüm üretmiyor” diye konuştu.

HER KATIN TUVALETİNDEN PİS SU AKIYOR

Yaşadıkları karşısında iyice çaresiz kalan site sakinleri ise rezaletler zincirinin bununla sınırlı olmadığını belirttiler. Evlerinin banyo ve tuvaletlerinden lağım sularının alt katlara aktığını belirten vatandaşlar, "Tuvaletlerin akar boruları da tamamen sıkıntılı. Tuvaletimizden akan pis sular alt katın banyo ve tuvaletine sızıyor. Üzerimize pis sular akıyor. Böylesine altyapı problemi olan binaları bize nasıl ettiler anlayabilmiş değiliz. Artık ne yapacağımızı şaşırdık" diye dert yandılar.

EMLAK YÖNETİM VE TOKİ İLGİLENMİYOR İDİDASI

TOKİ Çay Mahallesi Konutları'nda oturan vatandaşlar, TOKİ'ye bağlı Emlak Yönetim yetkililerinin de soruna hiçbir çözüm üretmediklerini pis ve koku ve lağım suları ile yaşamaya kendilerini terk ettiklerini belirterek, "TOKİ’ye bağlı Emlak Yönetim değil de biz kendimiz siteyi yönetecek olsak bunlardan daha iyi çözüm bulurduk" diye isyan ettiler.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER