2020'de gayrimenkul daha hareketli olacak

Sektör temsilcileri 2020 ve sonraki yıllarda Türk ekonomisinin ve gayrimenkul sektörünün daha iyi olacağı beklentisini açıkladı.

2020'de gayrimenkul daha hareketli olacak

Emlak Konut GYO AŞ Genel Müdürü Hakan Gedikli, konutta faiz indiriminin sektördeki aktiviteyi hızlandırdığını belirterek, "Yaşanan olumlu gelişmelerin 2020 ve sonraki yıllarda Türk ekonomisinin ve gayrimenkul sektörünün daha iyi olacağının en önemli göstergesi." dedi.

Emlak Konut GYO güvencesiyle Pasifik İnşaat tarafından Ankara'da hayata geçirilen Merkez Ankara projesinin tanıtımı gerçekleştirildi.Tanıtım toplantısında konuşan Emlak Konut GYO AŞ Genel Müdürü Gedikli, TCMB'nin üst üste yaptığı faiz indirimlerinin konut kredilerine yansımasıyla ticari faaliyetlerin hızlandığını söyledi.

Son günleri yaşanan yılı bölgedeki yoğun siyasi gelişmeler ve küresel piyasalardaki dalgalanmaların etkisinde geçirdiklerini dile getiren Gedikli, ülke ekonomisinde 2019'un ikinci yarısında tüketici eğilimlerinin ivme kazandığını, makroekonomik değişkenlerde de iyileşmenin sürdüğünü anlattı. Gedikli, ekonomik verilerdeki iyileşmenin, faiz indirimlerinin ve konut kredilerinin yüzde 1'in altına düşmesinin gayrimenkul sektöründeki aktiviteyi de hızlandırdığını söyledi. Sektördeki hareketliliğe işaret eden Gedikli, "Özellikle son 3-4 aylık periyottaki ön satış rakamları, satış ofislerindeki ziyaretçi sayıları ve iletişim kanallarındaki yoğunluk sektörümüzdeki olumlu yöndeki hareketlenmeyi ve tüketicinin güvenini ispatlamaktadır." diye konuştu. Hakan Gedikli, "Yaşanan olumlu gelişmeler 2020 ve sonraki yıllarda Türk ekonomisinin ve gayrimenkul sektörünün daha iyi olacağının en önemli göstergesi." ifadesini kullandı. Faizlerin düşmesiyle ipotekli satışların eylülde katlanarak arttığını dile getiren Gedikli, düşük konut kredisi oranının öneminden bahsetti.

-  2020'de 15 bin bağımsız bölüm teslim edeceğiz"

Gedikli, kısa süre önce Başakşehir'de gelir paylaşımlı bir ihale gerçekleştirdiklerini belirterek, ihalenin ikinci oturumuna 4 firmanın katıldığını, bu durumun sektördeki olumlu gelişmeyi gösterdiğini söyledi. Emlak Konut olarak bugüne kadar başta İstanbul olmak üzere ülkenin farklı bölgelerinde 133 proje gerçekleştirdiklerini dile getiren Gedikli, vatandaşlara kaliteli konut ürettiklerini anlattı.

Gedikli, "Bugüne kadar 127 bin bağımsız bölüm yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Bu yıl yaklaşık 7 bin bağımsız bölüm teslim ettik, yıl sonuna kadar 3 bin bağımsız bölüm daha teslim etmeyi amaçlıyoruz. 2020'de 15 bin bağımsız bölüme yakın teslim gerçekleştireceğiz." diye konuştu. Merkez Ankara'nın her açıdan beklentileri karşılayacağını dile getiren Gedikli, projenin, sahip olduğu karma yapısıyla bölgeye canlılık getireceğini, yatırımcılarına kazandıracağını, sakinlerine yüksek standartlı bir yaşam imkanı sunacağını ve Ankara'da örnek gösterileceğini söyledi.

Gedikli, Merkez Ankara projesinden toplam 4 milyar 195 milyon TL satış geliri beklediklerini sözlerine ekledi. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi'ne ilişkin bir soru üzerine Gedikli, "Finans merkezi projemiz şu anda tüm hızıyla sürüyor. 2021'in sonu, 2022'nin ortalarına kadar hayata geçireceğiz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER