2019 SAMSUN'UN YILI OLACAK

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, ulusal kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun'a çıktığı tarih olan 19 Mayıs 1919'un 100'üncü yıldönümü nedeniyle Samsun önümüzdeki yıl binlerce katılımcıyı ağırlayacak. 19 Mayıs'ın 100'üncü yıl kutlama programları belli olmaya başladı. Samsun bu yılki 19 Mayıs kutlamalarının başkenti olacak. Törenlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor

2019 SAMSUN'UN YILI OLACAK

19 Mayıs 1919'un 100. yılı etkinlikleri kapsamında, Samsun'da mayıs ayında yapılacak programlar belli olmaya başladı. Paralimpik Olimpiyatları'ndan sonra en yüksek katılımcının beklendiği programlar nisan ayından itibaren Samsun'da, 100'üncü yıla yakışır etkinliklerle iki ay boyunca yoğun katılımla gerçekleştirilecek. 19 Mayıs'ın 100'üncü yıl coşkusu, 19 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve devletin zirvesindeki önemli isimlerin katılımıyla doruk noktasına çıkacak.

23 NİSAN ÇOCUK ŞENLİĞİ SAMSUN’DA YAPILACAK

Samsun'da 19 Mayıs 1919'un 100'üncü yılı nedeniyle kutlamalar 23 Nisan tarihinden itibaren başlayacak. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun (TRT) her yıl düzenlediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Şenliği, önümüzdeki yıl 23 Nisan'da Samsun'da gerçekleştirilecek. Dünyanın 40 ülkesinden 800 çocuğun katılacağı şenlik öncesinde ve sonrasında Samsun'da festival havasında renkli görüntüler yaşanacak. Bayram kutlamaları bu yıl Samsun'da, TRT'nin düzenleyeceği Çocuk Şenliği ile birlikte bambaşka bir atmosferde gerçekleştirilecek.

10 BİN SPORCU SAMSUN’A GELİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda bu yılki kutlamalar Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Samsun Valiliği birlikte hareket ediyorlar. Gençlik ve Spor Bakanlığı bu yıl çok büyük bazı organizasyonlarını Samsun'da gerçekleştirme kararı aldı. Bunlardan birisi Koçfest Üniversitelerarası Spor Yarışmaları. 10 bin sporcunun katılacağı yarışmalarda Samsun, olimpiyat şehri olduğunu bir kez daha gösterecek.

LABİRENT ORYANTİRİNG DE SAMSUN’DA

Öte yandan Samsun'da gerçekleştirilmesi planlanan 'Labirent Oryantiringi'nin hazırlık toplantısı da geçtiğimiz hafta içi itibariyle yapıldı. Çok sayıda yarışmacının katılımıyla dünya rekoru hedefiyle Samsun'da gerçekleştirilmesi planlanan 'Labirent Oryantiringi'nin hazırlık toplantısı Vali Osman Kaymak'ın başkanlığında ve Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer Akyüz ve yönetim kurulu üyesi emekli Albay Atilla Güler'in yanı sıra, Samsun'daki ilgili tüm kurum müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Yarışmaların hazırlıkları önümüzdeki günlerde artarak devam edecek.

GELECEĞİN DAHİLERİ SAMSUN’DA BULUŞACAK

Samsun'daki 19 Mayıs 1919'un 100. yıl kutlamalarına Milli Eğitim Bakanlığı da katılma kararı aldı. Bu kapsamda MEB'in Uluslararası Robot Yarışması'nın yapılacağı kent olarak Samsun belirlendi. Bu yarışma için de dünyanın dört bir tarafından gelecek 2 bine yakın öğrenci Samsun'da konaklayacak.

100'üncü yıl etkinlikleri kapsamında Genel Kurulu'nu önümüzdeki yıl Samsun'da yapma kararı alan ilk meslek kuruluşu ise Türkiye Barolar Birliği oldu. Türkiye Barolar Birliği'nin önümüzdeki yıl yapılacak Genel Kurul ve seçimleri mayıs ayında Samsun'da gerçekleştirilecek. Genel Kurul süresince Samsun, Türkiye'nin dört bir tarafından gelecek hukukçuları ve avukatları ağırlayacak.

ERDOĞAN’IN DA KATILMASI BEKLENİYOR

Bu arada 19 Mayıs'ın 100'üncü yıl etkinliklerine yönelik, Vali Osman Kaymak başkanlığındaki komisyon çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. 19 Mayıs 2019'da zirve noktasına çıkacak olan kutlamalar kapsamında, resmi törenlerin de Samsun'da yapılması için yoğun bir trafik sürdürülüyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla yapılması beklenen 19 Mayıs töreni, Samsun'un uluslararası arenada tanıtımında büyük bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER