2018’in son ayında Samsun’a 3 yatırım teşviği

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan 2018 yılının son ayında Samsun'da teşvik alan firmalar belli oldu. Buna göre 2018'in son ayında Samsun'da 3 yatırımcı devletten teşvik aldı

2018’in son ayında Samsun’a 3 yatırım teşviği

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan 2018 yılının aralık Samsun'da teşvik alan firmalar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Samsun'da 2018'in son ayında 3 yatırımcı toplam 40 milyon 90 bin TL yatırım için devletin teşviklerinden yararlandı.

TEKSTİL ÜRETİMİNE DEVLET DESTEĞİ

Sanayi ve Teknolojik Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanan 20188 yılı aralık ayı teşvik belgesi alan yatırımcı listesinde imalat, dokuma ve giyim sektöründe faaliyet gösteren Emrah Çörekçi'nin tevsi yatırımı ilk sırada yer aldı. KDV istisnasından yararlanan firma, giyim eşyası epraleme hizmetleri için 1 milyon 699 bin TL yatırım sözü verdi. Firma bu yatırımında 5 kişi istihdam edecek.

KÖRFEZ MAHALESİ’NE 3 YILDIZLI OTEL

Samsun'da aralık ayında teşvik belgesinden yararlanan ikinci firma ise Bilcan Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi oldu. Turizm sektöründe faaliyet gösteren firma 3 yıldızlı ve 58 yataklı otel yatırımı için KDV istisnası, vergi indirimi (yüzde 60), YKO (yüzde 25), sigorta primi işveren hissesi desteğinden (5 yıl) yararlandı. Firma, Körfez Mahallesi 24 milyon 185 bin 46 TL'lik yatırımında 15 kişi istihdam edeceği sözünü verdi.

HOSPİTAL PARK’TAN HASTANE YATIRIM

Samsun'da aralık ayında devletten teşvik desteği alan son firma ise Hospital Park Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi oldu. 14 milyon 825 bin TL tutarındaki 75 yataklı cerrahi hastane yatırımı yapacak olan firma, sigorta primi işveren hissesi desteği (5 yıl), vergi indirimi yüzde 60, YKO yüzde 25, KDV istisnası, faiz desteğinden yararlandı.  Firma bu yatırımı için 100 kişi istihdam edecek.

İKİ TEŞVİK BELGESİ İPTAL EDİLDİ

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre ayrıca Samsun’da daha önce yatırım teşvik belgesi alan Gürsüt Tarım ve Hayvancılık’ın 4 milyon 713 bin TL tutarındaki, Kuzey Yıldızı Tekstil’in 5 milyon 206 bin TL tutarındaki besi çiftliği yatırımları için verilen teşvik belgeleri ise iptal edildi.

TOPLAM YATIRIM TEŞVİK BELGESİ SAYISI: 71 

Böylece Samsun’da 2018 yılında toplam 612 milyon 490 bin TL tutarında yatırım için, 3 adedi yabancı 71 adet yatırım teşvik belgesi alındı. 2018 ocak-aralık döneminde; Samsun’un belge başına düşen istihdamı, belge başına sabit yatırım tutarı ve istihdam başına sabit yatırım tutarı Türkiye ortalamasının altında yer aldı.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER