2 bin yıllık lahidin üzerine köpek kulübesi yaptılar

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapıldığı bilinen tarihi çeşmenin su oluğu olarak kullanılan 2 bin yıllık Roma İmparatorluğu dönemine ait lahidin üzerine köpek kulübesi yapıldı. Samsun Tarih Derneği (TSD) Başkanı Emin Günaydın, tarihe duyarlılık çağrısı yaptı

2 bin yıllık lahidin üzerine  köpek kulübesi yaptılar

Samsun’un Vezirköprü ilçe Taşkale Mahallesi’nde Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapıldığı bilinen tarihi sokak çeşmesinin önüne köpek kulübesi yapıldı. Çeşmenin önünde su oluğu olarak kullanılan ve 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen Roma İmparatorluğu dönemine ait lahidin üzerine köpek kulübesi yapılmasına tepki gösteren Samsun Tarih Derneği (TSD) Başkanı Emin Günaydın, tarihe duyarlılık çağrısı yaptı.

‘BU VE BUNUN GİBİ 3’TEN FAZLA ÇEŞME VAR’

Samsun Tarih Derneği Başkanı Emin Günaydın, “Vezirköprü ilçemizde bulunun gibi birçok çeşme var. Bu çeşmeye, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşayan Köprülü Mehmet Paşa’nın yaptığı şebekesi su taşıdığını biliyoruz. Zaman içerisindeki makinalaşmayla başlayan kazı çalışmalarında, kepçelerin şebeke borularını patlamasıyla bu çeşmeye gelen sular kesildi. Bildiğimiz üzere bu çeşme 65-70’li yıllara kadar aktı. Ancak sadece bu değil kendisi gibi 3’ten fazla çeşmenin suyu kesik durumda” diye konuştu.

‘ROMA DÖNEMİ’NE AİT LAHİTTEN YAPILMIŞ’

Emin Günaydın, şöyle devam etti: “Tarihi çeşmenin su oluğunun Roma İmparatorluğu dönemine ait yaklaşık 2 bin yıllık bir lahitten yapıldığını biliyoruz. Sokak çeşmelerinin bir başka özelliği de, sonradan yapılan inşaatlar tarafından yutulmuş oluşudur. Genellikle sokak çeşmelerini, kendisinden sonra yapılan binalar yutmaktadır. İşlevsiz kaldıktan sonra mı oldu bilemiyoruz ancak Vezirköprü’de 3’ten fazla çeşme duvarların içerisinde kalmış ve mimari boyutları görünmemektedir.”

GÜNAYDIN: KESİNLİKLE KABUL ETMİYORUZ

Duyarlılık çağrısı yapan Başkan Günaydın, şöyle devam etti: “Tarihi koruma noktasında ne yazık ki, sınıfta kaldığımızı görmekteyiz. Geçmişimizden günümüze ulaşmış tarihi değerlerimizi el birliği ile korumak zorundayız. Bir lahidin üzerine, bir tarihi çeşmenin önüne köpek kulübesi yapılması kesinlikle kabul edilemez. Samsun Tarih Derneği olarak yaşanan olayı kınıyor, konuyla ilgili yetkilileri göreve davet ediyoruz.”

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER