155 bin kaçak bölüme izin verildi

İstanbul'un Kartal ilçesinde üç katı İmar Barışı'ndan yararlanmak için başvuruda bulunulduğu ortaya çıkan 7 katlı binanın çökmesi, Samsun'da bu af için yapılan başvuruları gündeme getirdi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Salih Sağır, İmar Barışı için şimdiye kadar 56 bin kişinin başvuruda bulunduğunu, 155 bin kaçak bağımsız bölüm için tescil kaydı istendiğini açıkladı

155 bin kaçak bölüme izin verildi

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Salih Sağır, Samsun'da halen binaların ve yapı stoklarının tamamının taranması konusunda herhangi bir çalışma olmadığını ancak vatandaşlardan ya da hak sahiplerinden gelen talepler doğrultusunda başvuru yapılan yapı denetim firmaları tarafından riskli binaların tespit edildiğini söyledi.

155 BİN KAÇAK KATA TESCİL BAŞVURUSU YAPILDI

Samsun'da halen devam eden İmar Barışı'ndan yararlanan vatandaşlarla ilgili de bilgi veren Salih Sağır, "Bilindiği gibi İmar Barışı uygulaması haziran ayının 15'ine kadar uzatıldı. 2018 yılında bu konuda ciddi bir yoğunluk yaşadık ancak bu yoğunluk şu anda azalmış durumda. Şimdiye kadar Samsun genelinde yaklaşık 56 bin müracaat yapıldı. Ayrıca 155 bin bağımsız bölüm için de tescil başvurusu yapıldı" bilgisini verdi.

VATANDAŞ ŞİKAYETLERİNİ DİKKATE ALIYORUZ

Salih Sağır, İmar Barışı uygulaması devam ederken bazı vatandaşların da uygulamadan yararlanmak için ek katlar çıktıkları yönünde şikayetler bulunduğunu hatırlatmamız üzerine, "Uydu görüntüleri ve varsa belediye tutanaklarını değerlendirerek bu konuda değerlendirme yapıyoruz. Ayrıca vatandaşlardan gelen şikayetleri de dikkate alarak bu şekildeki yeni kaçak yapıların 2017'den önce yapılmış gibi gösterilmesine yönelik uygulamalara geçit vermemeye dikkat ediyoruz" dedi.

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER