‘15 KİŞİ İLE MEZBAHAYI BASTI’

Bafra Ticaret Borsası Başkanı Namık Kibaroğlu, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan’ın yanında bulanan 15 kişi ile birlikte Bafra Mezbahanesi’ni bastığını iddia etti

‘15 KİŞİ İLE MEZBAHAYI BASTI’

Samsun'un Bafra ilçesinde Ticaret Borsası ile Kırmızı Et Üreticileri Birliği arasında yaşanan sakatat kavgası büyüdü. Bafra Ticaret Borsası Başkanı Namık Kibaroğlu, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan'ın mezbahaneyi basarak olay çıkarttığını açıkladı. Bafra Ticaret Borsası Başkanı Namık Kibaroğlu, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan'ın 15 kişi ile birlikte Bafra Mezbahanesi’ne gelip çalışanlara küfür ve hakaretler yağdırdığını açıklayarak, “Erdal Doğan ve beraberindeki kişiler küfürlü konuşmamaları konusunda kendilerini uyaran mezbaha çalışanını dört beş kişi ile darp etmiştir” diyerek konu ile ilgili şunları dile getirdi: "25.09.2018 Salı günü sabah saatlerinde Samsun B.B Bafra Ticaret Borsası Mezbahası’na gelen Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan ve yanındaki 10-15 kişilik grup üreticilerin haklarını savunuyoruz bahanesiyle mezbahayı basıp jandarma bölgede olduğu halde ortamı geren hareketler yaptı. Daha sonra anlaşmış görüntüsü verip jandarmaya dağılacaklarını söyleyerek jandarma uzaklaştıktan sonra mezbaha müdürü ve çalışanlarına sözlü taciz ve küfürlü konuşmalarda bulundu. Küfürlü konuşmamaları konusunda uyaran mezbaha çalışanını dört beş kişi darp etmiştir. Buradaki asıl hedef, basında yer alan bazı haberler gibi sakatat değil hayvansal atıklardır. Kırmızı Et Üreticileri Birliği 2014 yılından beri beş bin adet atığa el koyduğu halde ne üreticiye ne kasaplara ödeme yapmamışlardır. Zaten deneme kesimlerine başladığımız tarihten itibaren Erdal Doğan ve beraberinde gelen, kim oldukları dahi bilinmeyen kişilerce mezbaha çalışanları çalışma ortamlarında taciz edilmiş, iş yapmaları engellenmiş ve her defasında borsamız meclisi ve yönetim kurulu üyeleri tehdit edilmiştir. Almak istedikleri atıklar Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 13.12.2014 tarihli 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Kanunu ile ya atık ve işkembe işleme ruhsatı bulunan bir firmaya verilmesi ya da imha edilmesi ve imhasının kontrol altında olması gerektiği yönündedir. Hiçbir kanuni dayanağı olmamasına rağmen kamuoyunu yanıltıcı haberler yaparak mağduru oynamaktadırlar. Olay adli birimlere intikal ettirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

ERDAL DOĞAN: HAYVANIN HER ŞEYİ HAYVAN SAHİBİNE AİTTİR

Samsun Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, ise, “Mezbahalar kar yapma yeri değildir. Bafra Ticaret Borsası hayvan üreticisinin malına çöküyor. Borsa sakatatı veriyor ancak hayvan atığını vermiyor. Hayvanın atığı da hayvan sahibine aittir. Kanuna göre, hayvan atığı bu atıkları almaya yetkili şirketlere verilir” dedi. Bafra Ticaret Borsası’nın ayni fiyat uygulamasının kanuna aykırı olduğunu iddia eden Doğan, “Borsa atığı bize verirsen 90, vermezsen 135 şeklinde fiyat uyguluyor. Bu kanuna aykırı. Borsa 2 fiyat veremez. Samsun’da bu şekilde fiyat veren yok. 2015 yılında alınan karar ile hayvan atıkları Birliğe bırakılacak. Bütün üyelerimiz bu kararı aldı. Birliğimiz de bu gelir ile üreticilerimiz için çeşitli projeler hazırlayacak. Yem bezelyesi ve yonca alarak üreticilere vereceğiz. Darp olayı bir provokasyondur. Mezbaha çalışanı üreticileri olay çıkması için kışkırtmıştır” dedi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER