140 işçiden şirketler grubuna tepki!

Okan Grup çatısı altında çalışan ancak Kristal-İş Sendikası’na üye olduktan sonra çalıştıkları şirketlerin kapatılarak işsiz bırakıldığını iddia eden 140 işçi, bugün Samsun ve Düzce’de ortak basın açıklaması düzenleyecek

140 işçiden şirketler grubuna tepki!

Okan Grup yönetimince, sendikal örgütlenmenin önüne geçmek amacıyla çalıştıkları şirketlerin kapatıldığı ve işsiz bırakıldıklarını iddia eden 140 işçi, bugün Samsun ve Düzce’de eylem düzenleyecek. Samsun’daki protesto eylemi Kavak ilçesi Soğuksu Mahallesi Atatürk Parkı’nda gerçekleşecek.

İŞTEN ÇIKARTILAN SAYISI 140 OLDU

Kristal-İş Sendikası Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Düzce Cam, Birlik Cam ve Çetaş şirketlerinin ilk ikisi Düzce’de, Çetaş ise Samsun’da faaliyet gösteriyor. Şirketlerin sahibi Kasım Aktaş, geçtiğimiz eylül ayında Birlik Cam ve Çetaş’ı kapatma kararı aldı. Birlik Cam’ın 9 Eylül, Çetaş’ın ise 25 Eylül günü faaliyetlerine son verildi. Bu eş zamanlı kapatma kararları söz konusu işyerlerinde sendikal örgütlenmeyi engellemeyi amaçlamaktadır. Kasım Aktaş sahibi olduğu bu üç şirkette 2016 yılının Ocak ayında başlayan sendikal örgütlenmeyi yok edebilmek için üç buçuk yılı aşkın bir süredir elinden geleni yapmaktadır. Bu üç şirketin kapatılmasıyla birlikte işten çıkarılan üyelerimizin sayısı 140’a ulaşmıştır” denildi.

‘MESELE SADECE HAK ARAMAK DEĞİL'

“Kristal-İş Sendikası üyeleri Düzce Cam’da 26 Temmuz’dan bu yana grevdeler” denilen açıklama, şöyle devam etti: “İşten çıkarılan Birlik Cam işçileri de onlarla birlikte fabrika önünde omuz omuza mücadele Veriyorlar. Çetaş işçileri ise Samsun’un Kavak ilçesinde kapatma kararına karşı başlattıkları direniş eylemini sürdürüyorlar. Mesele sadece 140 işçinin hak arama mücadelesi değildir. Bu 140 işçi tüm işçi sınıfının hakları için direnişlerini sürdürmektedir. Sendikamız 3 Ekim 2019 Perşembe günü Samsun’da Çetaş Cam ve Birlik Cam direnişleri ve Düzce Cam grevi hakkında bir basın açıklaması gerçekleştirecektir. Tüm basın kuruluşlarını, emek ve meslek örgütlerini ve demokratik kitle örgütlerini basın açıklamamıza davet ediyoruz.” 

HABER MERKEZİ

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER