13. Uluslararası MEB Robot Yarışması Samsun’da başladı

Samsun’da düzenlenen '13. Uluslararası MEB Robot Yarışması Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz'ın katılımıyla gerçekleşen törenle başladı.

13. Uluslararası MEB Robot Yarışması Samsun’da başladı

"13. Uluslararası MEB Robot Yarışması", 10-12 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Yarışmaya Milli Mücadele'nin başlangıcının 100. yılında Samsun ev sahipliği yapıyor. Bu yıl yarışmaya, Tunus, Gürcistan, Ukrayna, Lübnan, Bangladeş, Bosna Hersek, Gambiya, İran, Zambiya, KKTC, Pakistan, Yemen, Kazakistan, Cezayir, Romanya, Turks ve Caicos Adaları ve Türkiye de dahil olmak üzere 17 ülke, 878 kurumdan 5 bin 999 yarışmacıya ait 3 bin 848 robot katılıyor. Yarışma, lise ve üniversite öğrencilerinin bilgiyi, beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesinin yanı sıra endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amacını taşıyor.

Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması'nın 13’üncüsünün teması, “Yapay Zeka Uygulamaları” olarak belirlendi. Yarışma; Temalı, Çizgi İzleyen, Hızlı Çizgi İzleyen, Sumo, Mini Sumo, Robotino (Hareketli Robotlar), İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), İnsansı Robotlar, Endüstriyel Robotik Kol, Tasarla-Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta) ve Serbest Proje olmak üzere toplam 12 kategoriden oluşuyor. İyi örneklerin paylaşılması için tüm katılımcı kurumların robotları, yarışmanın yapıldığı Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonu girişinde sergileniyor.

Samsun’da düzenlenen '13. Uluslararası MEB Robot Yarışması Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz'ın katılımıyla gerçekleşen törenle başladı.  MEB Robot Yarışması Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz ve Samsun Valisi Osman Kaymak açılış kurdelasını kesti. Daha sonra öğrencilerin büyük emeklerle hazırladığı robotlar ve stantlar incelendi.

Gercekbizde.com

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2019, 18:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER