13 terörist öldürüldü

Irak'ın kuzeyindeki terör hedeflerine hava harekatı düzenlendi. Operasyonda 13 terörist öldürüldü.

13 terörist öldürüldü

Türk Silahlı Kuvvetlerince dün Irak'ın kuzeyindeki  Avaşin-Basyan, Metina ve Gara bölgelerine düzenlenen hava harekatında karakol ve  üs bölgelerine saldırı hazırlığında oldukları tespit edilen bölücü terör örgütü  mensubu 13 terörist etkisiz hale getirildi. 

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada,  dünkü "yurt içi olaylar"a ilişkin bilgi verildi.    Buna göre, Irak'ın kuzeyindeki Avaşin-Basyan, Metina ve Gara  bölgelerinde keşif, gözetleme araçlarıyla hudut hattındaki karakol ve üs  bölgelerine saldırı hazırlığında oldukları tespit edilen bölücü terör örgütü  mensubu silahlı 13 terörist düzenlenen hava harekatı ile etkisiz hale getirildi.  Teröristlere ait silah mevzisi, mağara ve sığınaklar imha edildi.   Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde devam eden operasyonda, güvenlik  güçleri ile bölücü terör örgütü mensubu bir grup terörist arasında çıkan  çatışmada 5 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyonda, dört kalaşnikof piyade  tüfeği, bir biksi makineli tüfek ve bir RPG-11 roketatar silahı ile birlikte ölü  olarak ele geçirildi.Tespit edilen iki mağarada yapılan aramada bir doçka makineli tüfeği,  iki kalaşnikof piyade tüfeği, 188 doçka fişeği, 13 RPG-yedi roketatar mühimmatı,  bir havan mühimmatı, çok sayıda kalaşnikof ve biksi fişeği, 10 el bombası, el  yapımı patlayıcı yapımında kullanılan muhtelif malzeme ele geçirildi ve bir el  yapımı patlayıcı imha edildi.Hakkari Merkez'de ise güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen  arazi aramasında bir kalaşnikof piyade tüfeği ve 30 fişek ele geçirildi.

 Hakkari Çukurca'da, güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen arazi  aramasında iki antitank mayını, bir RPG-7 roketatar mühimmatı, bir bombatar  mühimmatı, 34 adet 5,56 milimetre fişek, üç el bombası, 300 gram TNT, el yapımı  patlayıcı yapımında kullanılan muhtelif malzeme ve çok sayıda örgütsel doküman  ele geçirildi, tespit edilen bir el yapımı patlayıcı imha edildi. Diyarbakır Kulp'ta, güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen adli  aramada bölücü terör örgütü mensubu bir terörist yakalanmıştı.  Şırnak Silopi'de de Irak kuzeyi bölücü terör örgütü barınma  alanlarından kaçan 5 terörist teslim oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER