100’ÜNCÜ YILDA 100 PROJE!

AK Parti Atakum Belediye Başkan Adayı Zihni Şahin, 31 Mart’ta başkan seçilmesi halinde hayata geçireceği projelerini açıkladı. Şahin, 10 başlık altında, her biri için 10 ayrı projeyi açıkladı. Şahin’in projeleri arasında 1 mega, 9 dev, 19 prestij proje yer aldı

100’ÜNCÜ YILDA 100 PROJE!

AK Parti Atakum Belediye Başkan Adayı Zihni Şahin, 31 Mart’ta başkan seçilmesi halinde hayata geçireceği projelerini açıkladı. Şahin, 10 başlık altında, her biri için 10 ayrı projeyi açıkladı. Şahin’in projeleri arasında 1 mega, 9 dev, 19 prestij proje yer aldı

MEGA PROJE: ATAKUM AKARYUM

31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti'den Atakum Belediye Başkan Adayı gösterilen Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, 31 Mart yerel seçimlerinde başkan seçilmesi halinde hayata geçireceği projelerini açıkladı. Şahin toplamda 100 proje açıklarken, bunlardan biri mega, 9’u dev, 19 ise prestij proje oldu. Zihni Şahin açıkladığı mega proje olarak Atakum Akvaryum büyük ilgi uyandırırken, 9 dev proje arasında ise Atakum Feneri dikkat çekti, yoğun alkış aldı. Şahin’in açıkladığı diğer 8 dev proje ise şunlar: Koru ve Parklar, Millet Bahçesi, Millet Kıraathanesi ATAKÜLTÜR, Kültür ve Sanat Merkezi, Eğitim ve Teknoloji Kampüsü, Uyanık Kütüphane, Atak Ofis, Atakum Global.

RANT HIRSINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde dün akşam yapılan proje lansman toplantısına çok sayıda davetli ve vatandaşlar katıldı. Zihni Şahin, gerçekleştirecekleri projelerle Atakum’un her bir haneye ulaşan kaliteli hizmetleri, hayatı dolu dolu yaşamak isteyenlerin her an ulaşabileceği cazibe merkezleriyle, her kesime yönelik etkinlerle bir kültür ve sanat şehri, hedefleriyle de bölgenin çekim merkezi olacağını vurguladı. Şahin, “Hedeflerimizi birlikte yönetim, şeffaflık ve ortak akıl ile başaracağız. Atakum için; sevgiyle birlikte yürüyeceğiz. Atakum ne sırtını dayadığı yeşil dağlara ne de gönlünü açtığı mavi ufuklara ihanet etmeyecek; şehirleşme adına rant hırsına, büyüme adına betonlaşmaya, ekonomik gelişim adına huzurunun bozulmasına asla izin vermeyecektir. Atakum kendi tarihini yazacaktır" diye konuştu.

10 BAŞLIK ALTINDA 100 PROJE SIRALADI

Başkan seçilmesi halinde gerçekleştireceği projeleri 10 başlık altında toplayan Zihni Şahin, her başlık altında da 10’ar proje ile toplamda 100 projeyi teker teker tanıttı. Cumhuriyet’in 100’üncü Yılında Atakum’da 100 proje olarak duyurulan bu projeler; Sosyal Belediyecilik, Çevre ve Kent Estetiği, Kültür ve Sanat, Aile Kadın ve Çocuk, Kentsel Tasarım ve Planlama, Akıllı Şehir ve Ulaşım, Gençlik ve Eğitim, Spor ve Sağlık, Kent Kimliği ve Sosyal Hayat ile Şehir Ekonomisi olarak sıralandı.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ATAKART VERİLECEK

Sosyal Belediyecilik başlığı altında 10 projeyi hayata geçireceğini belirten Şahin, Sosyal Destek Projesi 'Atakart'ı uygulamaya koyacaklarını söyledi. Şahin, Atakum'da ihtiyaç sahiplerine verilecek Atakart sayesinde bu vatandaşların gücendirilmeden evlerinin acil ihtiyaçlarını karşılamalarının sağlanacağını belirtti. Şahin, Atakum cadde ve sokaklarında engelli vatandaşların rahat hareket edebilmeleri için de kaldırımların yanı sıra, bina girişleri ve yol tasarımlarının ‘Engelsiz Atakum Projesi’ kapsamında devam edeceğini vurguladı. Vatandaşların kendi mahallelerinde yaşadığı sorunlara, birlikte ve anında çözüm üretilmesi için vatandaş ile başkanın mahallelerde bir araya gelmesine imkan verecek buluşmaların ise düzenli olarak gerçekleştirileceğini söyleyen Şahin, Atakum Kent Konseyi'nin etkinliğinin de daha da arttırılacağını belirtti.

ATAKUMLULARA SABAH ÇORBASI

Zihni Şahin'in 'Sosyal Belediyecilik' projeleri arasında yer alan 'Sabah Çorbası' projesi de dikkati çekti. Şahin, sabah evinden çıkıp işi veya okuluna giden Atakumlulara hareketliliğin yoğun olduğu merkezi noktalarda (yurt, tramvay durağı, pazar yeri vs.) çorba ikramı yapılacağını kaydetti. Şahin ayrıca, sosyal belediyecilik anlayışı kapsamında, hanesinde engelli bireyi bulunan aileler için düğün, nişan, sünnet, cenaze, mevlit ve pazar alışverişleri gibi zaruri durumlardaki ziyaretleri nedeni ile engelli bireylerine rahatlıkla bırakabilecekleri ve için de uzman görevlileri bulunan engelli hizmet merkezi kurulacağını belirtti.

ATAKUM’A KÜLTÜR VE SANAT KOMPLEKSİ

Zihni Şahin'in Samsun'un kültür ve turizm ilçesi olan Atakum için açıkladığı kültür ve sanat projelerinde ise Kültür Sanat Kompleksi ilk sırada yer aldı. Bu mekanın sinema, sergi, halk oyunları, balo, opera, bale, tiyatro, konserler, çalıştay, sempozyum, panel ve konferansların gerçekleştiği, sanat kurslarının yer aldığı, içinde konservatuvarın bulunduğu kültür ve sanatın merkezi olacağını belirten Şahin, "Bu merkez Anadolu ateşi ve benzeri büyüklükte yapılacak olan etkinlikleri karşılayabilecek büyüklük ve donanımda olacaktır" dedi.

İSTİHDAM İÇİN EŞLEŞTİRME MERKEZİ

Zihni Şahin'in 10 başlık altında sıraladığı projeler arasında, istihdamı artırmaya yönelik projeler 'Şehir Ekonomisi' adı altında sıralandı. Şahin, Atakum’da hem iş arayanların iş bulmasını sağlamak, hem de Atakum’daki işletmelerin ihtiyaç duyduğu insan kaynağına erişimini kolaylaştırmak adına yazılım tabanlı yerinde 'İstihdam İçin Eşleştirme Merkezi' kurulacağını açıkladı. İlçede tarım ve hayvancılığın destekleneceğini, üreticilerin ürettiği ürünlerinin endüstriyel ürün haline getirilmesine katkı sağlanarak ekonomilerinin güçlendirileceğini belirten Şahin, "Sözleşmeli ürün modeli getirilecek ayrıca Canlı Hayvan Pazarı kurulacaktır" sözünü verdi.

5 YILDIZLI OTELLER DESTEKLENECEK

Atakum’un ekonomisinin güçlenmesi adına denizi ve yeşili muhafaza eden bir anlayışla 5 yıldızlı otellerin yapımının belediyece destekleneceğini söyleyen Şahin, imar planlarında turizm yatırım bölgelerinin belirleneceğini ve Atakum’da turizmin önünün açılacağını kaydetti. Atakumluların araç tamir ve bakım ihtiyaçlarını kısa mesafede karşılamak ve istihdam imkanı oluşturmak adına Küçük Sanayi Sitesi projesinin hayata geçirileceğini belirten Şahin, köylerde üretilen sağlıklı ürünlerin ise semt pazarlarında oluşturulacak özel alanlarda satışa sunulacağını belirtti.

GÜNEŞ ENERJİSİNE TAM DESTEK

Atakum Belediye Başkan Adayı Zihni Şahin'in açıkladığı Çevre ve Kent Estetiği Projeleri içerisinde yenilenebilir enerji dönüşümü uygulaması kapsamında rüzgâr ve güneş enerjisi uygulamasının teşvik edilmesi dikkati çekti. Şahin, bu konuya belediye olarak öncülük edeceklerini ve belediyenin tüm tesislerinde uygulamaya geçirileceğini belirtti. Şahin, genç ve çocukların gençliklerinin tadını çıkartabilecekleri kaykay parkurları da inşa edileceğini söyledi.

SPOR VE SAĞLIK PROJELERİ

Zihni Şahin'in 'Spor ve Sağlık' başlığı altında sıraladığı projeler Altyapı Spor Tesisleri, mobil Sağlık Taramaları, Hoş Geldin Bebek Projesi, Off-Road Motokros ve Dağ Bisikleti Parkurları, E-Dost Projesi, Alo Acil Hayvan Sağlığı Hattı ile mahallelerde açık ve kapalı spor alanları yer aldı.

GENÇLER İÇİN EĞİTİM VE TEKNOLOJİ MERKEZİ

Gençlik ve Eğitim projeleri arasında çocukların ve gençlerin yararlanabileceği Eğitim ve Teknoloji Merkezi kuracağını belirten Şahin, Mesleki Eğitim ve Beceri Kursları’nda (ATAMEK) üniversite ile işbirliğiyle iş garantili eğitim kursları verileceğini belirtti.

YUNUS GÖSTERİ MERKEZİ KURULACAK

Şahin ayrıca, Karadeniz'in ilk ve tek Yunus Gösteri Merkezi'nin de Atakum'da yap işlet devret modeliyle yapılacağını söyledi. Şahin'in Gençlik ve Eğitim Projeleri arasında ayrıca Disneyland'ın bir benzeri olarak düşünülen Oyunland, Atakum Etüt Merkezi'nin Geliştirilmesi, Öğrenciler için Ücretsiz Çamaşır ve Ütü Merkezleri, Evlilik Öncesi Eğitimler verilmesi de yer aldı.

ATAKUM AKILLANIYOR

Belediye başkanı seçilmesi halinde 'Akıllı Şehir' uygulamaları ve ulaşımla ilgili projeleri de gerçekleştireceğini belirten Zihni Şahin, trafikten, katı atık toplanmasına ve imar planlarına kadar birçok alanda akıllı kent uygulamalarını hayata geçireceklerini söyledi. Atakum'da motorsuz ulaşımı destekleyeceklerinin altını çizen Şahin, bisiklet yollarının kapsamının arttırılacağını ve bisiklet dostu bir şehir olacaklarını bildirdi. Köy mahalle yollarının iyileştirilmesi çalışmalarının da devam edeceğini bildiren Şahin, bu yolların Atakum'a yarışır kalite ve görselliğe sahip olacağını ifade etti.

İMAR PLANLARINDA SUİSTİMAL OLMAYACAK

Zihni Şahin'in üzerinde önemle durduğu projeleri 'Kentsel Tasarım ve Planlama' başlığı altında sıralayan Zihni Şahin, üniversite ile işbirliği halinde imar planlama çalışmaları yapılacağını, mevcut imar planlarına göre nasıl bir yapılaşma olacağı hazırlanarak bu konudaki suistimallerin önüne geçileceğinin altını çizdi. Şahin, "İmar planları tekrar gözden geçirilerek aksaklıklar ortak akıl ve bilimsel anlayışıyla giderilecektir. Binaların cepheleri belediye tarafından öngörülen mimari anlayışla hazırlanacaktır. Daha güzel, daha düzenli ve daha estetik bir Atakum hedefimiz olacaktır" dedi.

GÜNEYDE DOĞAYLA BÜTÜNLEŞEN EVLER

Şahin, Atakum'un güneyinde yeni imara açılacak bölgelerde ise işyerlerinin yanı sıra öncelikle düşük yoğunluklu ve yeşil ile iç içe konut projelerinin destekleneceğini belirtirken, Samsun’da ihtiyaç duyulan bahçeli doğayla bütünleşen evlerin adresinin Atakum olacağının altını çizdi.

SOSYAL HAYATA YÖNELİK PROJELER

Şahin'in Kent Kimliği ve Sosyal Hayat başlığı altında hayata geçirmeyi hedeflediğini açıkladığı projeler ise Atakum Belediyesi Sosyal Tesisleri, taş ocaklarının doğaya ve insanlara zarar vermesinin engellenmesi, Atakum Öğretmenevi, İkinci Bahar Lokali, Alışverişe Uygun Alanlar, Ücretsiz WiFi alanları olarak sıralandı.

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER