100 GRAMCILAR KAPATIYOR!

Samsun’da son dönemin popüleri olan 100 gram et dönercileri kepenk kapatıyor. Dönercilerin odadan yardım istediğini ifade eden Samsun Lokantacılar Odası Başkanı İsmail Balcı, “Olacağı buydu. Bu işletmeler Samsun esnafının ekmeğiyle oynadı. Şimdi gelmişler ‘kapatıyoruz, devrediyoruz bize yardımcı olun’ diye yardım istiyorlar. Açarken bize mi sordunuz?” dedi

100 GRAMCILAR KAPATIYOR!

Samsun’da 2019 yılının ilk aylarında açılmaya başlanan ve sonrasında halktan rağbet görerek sayıları artan 100 gram et döner satışı yapan işletmeler kapanma ve devretme yoluna gidiyor. Daha önce de Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulunan Samsun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (SESOB) Samsun Lokantacılar Tatlıcılar, Pastacılar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı, “Türkiye’de maalesef işi bilen de bilmeyen de işe girişiyor. Belli bir dönem çalışıyor, iş yapıyorlar ve o dönem olan esnafa oluyor. Düzgün esnaf zarar görüyor. Bakın bu tür işletmelerde kirasından doğal gazına kadar 15-16 kalem gider var. Malzemeni alacaksın, çalıştırdığın emekçiye borçlu kalmayacaksın. Kalmaman gerekiyor, ihtiyaçlarını gidereceksin. Bunlar zor şeyler. Kısacası Türkiye’nin her kentinde böyle dönerciler var, bu ucuz dönercilerin hiçbiri uzun süreli barınamamaktadır. Samsun’da da böyle oldu. Giderlerini karşılayamadılar, şimdi kapanma veya devretme yoluna gidiyorlar” diye konuştu.

‘ALLAH AŞKINA AÇARKEN BİZE Mİ SORDUNUZ?’

“Kaçınılmaz sona gelmiş bulunuyoruz” diyen İsmail Balcı, “Her zaman kaliteli ürün satan, işini hakkıyla yapan esnafın kazanmıştır. Bu dün de böyledir, bugün de böyle olmaktadır. Bu işler el ilanı dağıtmakla olmuyor. 10 liraya ne tatlı olur, ne de et döner olur. Ekmeğin kilosunun 6,5 lira olduğu bir yerde 10 liraya et döner satamazsınız. Satarsanız, işini hakkıyla yapan esnafın ekmeğiyle oynarsınız ve bir yerden sonra bu iş patlar ve patladı. Olacağı buydu. Samsun’da zor duruma düşen bu işletmeler, şimdi gelmişler ‘kapatıyoruz, devrediyoruz bize yardımcı olun’ diye yardım istiyorlar. Açarken bize mi sordunuz?” şeklinde konuştu.

‘KALİTELİ ÜRÜN SATIN, CANIMIZI VERELİM’

İsmail Balcı, şöyle devam etti: “Millet gerçeği gördü, artık ucuz dönere rağbet etmiyor. Biz gıdanın ucuzuna karşıyız. Ucuz tatlıya da, ucuz dönere de, ucuz böreğe de karşıyız. Kaliteli ürün satın ve hakkınızla satın canımızı verelim, ancak milleti de kandırmayın. Samsun’un dönercileri her zaman kaliteli ürün satar. Şimdiye kadar kentimizin kendi esnafından hiç bir şikayet almadık ve sorun yaşamadık. Bu yaşananlar da yine esnafımızın kalitesini ortaya koymaktadır. Kapanan ve devretmeyi düşünen işletmeler, kentimizin esnafına geçici zarar vermiştir ve hak ettikleri değeri de görmeye başlamışlardır.” 

Tolga BİRGÜCÜ

Gazete Gerçek

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2019, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER