GENÇ BAŞKANLAR UMDUKLARINI BULAMADI

Samsun son iki gündür AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman ve MHP İl Başkanı Taner Tekin'in görevden alınmasını, MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın da kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilmesini konuşuyor.

Genel Merkezler düzeyindeki ittifak görüşmeleri uzayınca ve stres artınca olanlar oldu ve karşılıklı söz düelloları sonucu, Cumhur İttifakı Samsun'da derin bir yara aldı.

AK Parti'de İl Başkanlığı’na atanan Ersan Aksu mazbatasını aldı, bugün göreve başlıyor.

MHP'de ise Taner Tekin'in yerine kimin atanacağı halen belli değil. Bugün ya da yarın o da belli olur.

Aslında Samsun siyasetinde genç il başkanlarının göreve gelmesi beni umutlandırmıştı.

Hatırlanırsa 24 Haziran seçimleri öncesinde partilerin il kongrelerinde hep genç isimler Samsun İl Başkanlığı’na seçildi.

AK Parti'de Hakan Karaduman, CHP'de Tufan Akcagöz, MHP'de Taner Tekin ve İYİ Parti'de Ömer Süslü.

Ancak ne yazık ki bu dört genç il başkanı da siyasette İYİ Parti İl Başkanı Ömer Süslü'nün kaza geçirerek, siyasete ara verdiğini de katarsak umduklarını bulamadılar ve koltuklarını uzun süre koruyamadılar.

Örneğin Tufan Akcagöz; genç olması ve etkili hitabet yeteneği ile CHP'de umut veren bir siyasetçiydi. 24 Haziran öncesinde yapılan partisinin il kongresinde eski Milletvekili Suat Binici karşısında zafer elde etti ve ikinci kez il başkanı seçildi. Her şey yolunda giderken Tufan Akcagöz 24 Haziran seçimlerinde milletvekilliği aday adayı olunca birden rüzgar tersine döndü. Samsun'dan milletvekili adayı gösterilmediği gibi, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile de ters düştü. 24 Haziran seçimleri sonrasında da partisinin kongreye gitmesi gerektiğini savunduğu için disiplin kuruluna bile sevk edildi.

AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman ise, partisinin Gençlik Kolları’ndan gelen bir isim olarak 24 Haziran seçimleri öncesinde Muharrem Göksel'in görevden alınmasının ardından o koltuğa oturmuştu. Daha sonra yapılan kongrede de yine il başkanı seçildi. Karşısında rakip de yoktu. İl Başkanlığı'na gelişinde meşalelerle ve alkışlarla karşılandı. Ancak Karaduman'ın belki de siyasette tecrübesiz olması nedeniyle bir programda Cumhur İttifakı ile ilgili söylediği sözler başına dert oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karaduman'ı görevden aldı, o da istifa etmek zorunda kaldı.

MHP İl Başkanı Taner Tekin de genç bir il başkanı olarak Samsun'da milliyetçi-ülkücü camianın temsilcisi konumundaydı. Bahçeli'ye olan bağlılığı ile biliniyordu. İYİ Parti ayrışması sırasında sert açıklamalar yaptı ve o dönemde tabanını bu ayrışmadan korumaya çalıştı. 24 Haziran seçimlerinde de hatırı sayılır bir başarı elde etti. Taner Tekin, Samsun'da partisinin AK Parti ile ittifak yapmasını hiç istemedi hatta genel merkeze bu yönde raporlar sundu. Erhan Usta'nın Büyükşehir'e aday gösterilmesi için gelen talepleri Bahçeli'ye de aktardı. Ancak Emeklilikte Yaşa Takılanlara ilişkin yasa tasarısında Bahçeli ile ters düşen Erhan Usta ile yakınlığı Taner Tekin'in de üstünün çizilmesine neden oldu. Usta kesin ihraç talebi ile disipline sevk edildi, Taner Tekin ise görevden alındı.

Genç il başkanları içerisinde en talihsiz olanı ise İYİ Parti İl Başkanı Ömer Süslü'ydü. Genç ve dinamik bir il başkanı olarak büyük ilgi uyandıran Süslü de ne yazık ki, 24 Haziran seçimleri öncesinde Ankara'da aday tanıtımına giderken geçirdiği trafik kazasında ağır yaralandı. Süslü tedavileri tamamlanana kadar siyasete de ara vermek zorunda kaldı.

Her biri 40 yaşının biraz üzerinde olan bu dört genç il başkanı, siyasette ne yazık ki umduklarını bulamadılar.

Ancak bu örnekler gençleri yıldırmamalı, siyaset gençleştikçe Türkiye'nin değişimi ve dönüşümü aha da hızlanacak, demokrasi de daha da gençleşecektir. Siyasette gençler olmazsa, gençler siyaset yapmazsa ülkenin geleceği için söz söylemeleri de zorlaşır.

O zaman da geleceğimiz riske girer.

YORUM EKLE