EN HEYECANLI HAFTA

Samsun'da siyaset arenası, aralık ayının sonuna doğru gidilirken adeta toz duman.

Bütün partilerde 'aday' bilmecesi sürüyor.

AK Parti ile MHP arasındaki ittifak görüşmeleri devam ederken, diğer taraftan CHP ve İYİ Parti'nin Samsun'da çıkaracağı adayla ilgili kulislerin ardı arkası kesilmiyor.

Siyaset kazanı kaynadıkça kaynıyor.

Samsun'da Büyükşehir adayını ilk açıklayan parti olan AK Parti'de bile sular halen durulmuş değil.

Özellikle MHP ile yapılacak ittifak kapsamında Büyükşehir adayı Mustafa Demir'in geri çekileceğinden tutun da, Samsun Büyükşehir'in MHP'ye jest yapılacağına kadar söylentiler, kulislerde konuşuluyor.

AK Parti-MHP ittifakının nasıl gerçekleşeceği bu hafta sonuna kadar belli olacak.

AK Parti'nin hangi ilçelerde aday çıkaracağının ise 22 Aralık'ta açıklanmasına kesin gözüyle bakılıyor.  Buna bağlı olarak MHP’ye hangi ilçelerin bırakılacağı da, MHP’nin Büyükşehir’de aday çıkarıp çıkarmayacağı da belli olacak.

CHP-İYİ Parti cenahında ise Hayati Tekin'in Samsun Büyükşehir'e aday gösterilme olasılığı gittikçe güçleniyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile görüştüğü öğrenilen Tekin, dün itibariyle CHP tabanının nabzını tutmak için ilçe başkanları ve örgütlerle görüşmeye başladı.

Tekin bir hafta boyunca, CHP'den Saadet Partisi'ne, sivil toplum örgütlerinden sendikalara kadar her kesimle görüşecek ve bir hafta sonunda da aday olup olmayacağına ilişkin kararını verecek.

Diğer taraftan Samsun Büyükşehir'i İYİ Parti'ye bırakan Tekin'in, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile arasının iyi olmadığı da bilinen bir gerçek.

24 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı gösterilmeyen Tekin, CHP yönetimini hedef alan açıklamalar yapmıştı.

Ancak gelinen noktada Tekin'in Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce'ye destek vermesi nedeniyle yaşanan gerginliğin seçimde elini güçlendireceği yorumları da yapılıyor.

Tekin'in adaylık konusunda CHP örgütleri üzerinden destek araması, CHP yönetimi ile muhatap olmaması ise, dikkati çeken diğer bir konu.

İYİ Partili Bedri yaşar da dünkü telefon görüşmemizde, Tekin'in adaylığına sıcak baktıklarını belirtirken, güçlü bir isimle Samsun'da Büyükşehir'i kazanacaklarına canı gönülden inandığını yineledi.

Tekin dışında da adayların İYİ Parti'den Büyükşehir'e aday olmak istediklerini belirten Yaşar, "Milletin istediği en doğru adayı bulmak için canla başla çalışıyoruz" değerlendirmesi yaptı.

Sonuç olarak, aralık ayının sonuna iki hafta kalan ittifaklar ve adaylarla ilgili belirsizliğin artık sona ereceği dönemece girildi.

Öyle görünüyor ki yeni yılla birlikte tüm siyasi partilerde adaylar belli olacak ve seçim kampanyaları da başlayacak.

Samsun'u yeni yılda siyasetin çok hareketli ve renkli geçeceği bir 3 ay bekliyor.

YORUM EKLE