Yapı denetim firmaları zorda

Yapı denetim şirketlerinin kendilerini seçen müteahhitlere boyun eğmek zorunda kaldıklarını söyleyen Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, şirketlerin devlet tarafından atama yapılması gerektiğini söyledi.

Yapı denetim firmaları zorda

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İshak Memişoğlu, yapı denetim şirketlerinin kendilerini seçen müteahhitlere bağımlılıktan dolayı sağlıklı kararlar veremediklerini kaydederek, atamaların devlet tarafından yapılması gerektiğini savundu.

‘ÇOK BÜYÜK BİR HATA YAPILDI’

İshak Memişoğlu, “Hükümet, 1999 depreminden sonra çok önemli bir karar alarak, yapı denetim sistemini sil baştan değiştirdi. Alınan bu kararla kamusal denetim özel şirketlere devredildi. Fakat burada çok büyük bir hata yapılarak, yapı denetim şirketlerinin müteahhitler tarafından seçilmesi ve ücretlerinin ödenecek olması belirlendi. Yapı denetim şirketini müteahhit seçiyor. İstediği kişiyi seçince müteahhit, o firma müteahhitte karşı herhangi bir uygulama ortaya koymaya kalktığında ‘Seçmem seni’ denilerek tehdit ediliyor. Dolayısıyla bu durum, yapı denetim şirketlerinin beslendiği kaynaklara karşı herhangi bir yaptırım gücünde olamayacağı durumunu doğurdu. Maalesef denetim şirketleri müteahhitlere karşı çok fazla karşı duruş gösteremediler” diye konuştu.

‘CİDDİ SIKINTILAR ÇEKİYORLAR’

“Yapı denetimi uygulamalarında, kamu yararı noktasında zafiyetler olabileceğini düşünüyoruz” diyen İshak Memişoğlu, “Hükümet yapı denetim şirketlerine personel sayısından araç parkına kadar bir takım zorunluluklar getirdi. Bu kriterleri yerine getirmek ciddi bir mali külfet getiriyor. Dolayısıyla firma, maddi kaynağı olan müteahhittin keyfi uygulamalarına boyun eğmek durumunda kalabiliyor. Kalmayanlar da bu konuda ciddi sıkıntılar çekiyorlar” şeklinde konuştu.

‘KAMUSAL ATAMA YAPILMALIDIR’

Başkan Memişoğlu şöyle devam etti: “TMMOB ve Mimarlar Odası olarak, bu sorunu sıklıkla dile getiriyoruz. Hükümet bu konuyla ilgili bir çalışma başlattı. Eğer çalışma sonuçlanır ve yapı denetim şirketlerine kamusal atama yapılır yani müteahhitlere seçtirilmezse sorunlar hallolacaktır. Kısacası yapı denetim şirketlerine devlet eliyle atama yapılırsa, bu iş kökünden çözülecektir. Şayet sistem değiştirilmezse, yapı denetim sisteminden kaynaklanan bina denetim sorunları çıkabilir. Çünkü Mimarlar Odası olarak, binaların çok titizlikle denetlendiği kanaatinde değiliz.”

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER