Uzmanlardan kritik uyarı geldi

Hükümetin aldığı kararla kredi kartı borç yapılandırması birçok vatandaşı sevindirirken uzmanlar tarafından kritik uyarı geldi

Uzmanlardan kritik uyarı geldi
Hükümetin almış olduğu karar ile kredi kartı borç yapılandırması  vatandaşa nefes aldıracak. 72 ayla vade ile bölünecek olan borçlar faizler bankalara bırakıldı.
BDDK'nın kararı ile  milyonlarca vatandaşın kredi kartı ve tüketici kredisi borçlarını taksitlere böldürüp ödemesinin önü açıldı. Böylece birikmiş borç 6 yıla yayılacak ve küçük taksitlerle eritilecek.

ASGARİ TUTARA EKLENECEK

Bankada yapılandırma sırasında sıkı pazarlıklar yapılacak. BDDK yapılandırma için herhangi bir şart koymayıp bunu tüketici ile pazarlık haline bırakılmış. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin "Yapılandırma BDDK gözetiminde olacak bir sıkıntı çıkarsa giderici adımlar atarız" sözleri önem taşımakta. 

Örnek olarak verilecek olursa belli bir miktar mesela 10 bin liralık bir borcu ele alalım
1) GECİKME FAİZİ UYGULANMAZSA

Borç : 10.000 TL

Aylık taksit: 10.000/72 : 138.80 TL

Asgari tutara eklenince faiz : % 2.02

Aylık taksit: 202 TL

Toplam ödeme: 14.544 TL

2) GECİKME FAİZİ UYGULANIRSA

Borç : 10.000 TL

Faiz oranı : % 2.52

Aylık taksit : 252 TL

Toplam ödeme: 18.144 TL

Asgari tutara eklenince ikinci faiz: % 2.02

Asgari ile toplam ödeme: 22.688 TL

'İHTİYAÇ'TA DA AYNI

İhtiyaç kredisiyle ilgili de yapılandırma imkânı getirildi ve orada da 72 aya kadar taksit avantajı sağlandı. Yönetmelikte bankanın taksitleri yapılandırabileceği (faiz uygulayarak) belirtiliyor. Ayrıca ilave bir kredi de kullandırabileceği ve 48 taksite bölebileceği söyleniyor. Burada da bankalar borcu faizle yapılandırıp tüketiciye ayrıca faizli kredi kullandırarak kapatma yoluna gidebilir. Buradaki çifte faiz ihtimaline de dikkat etmek gerekiyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER