Ukrayna'nın en büyük bankası iflas etti

Ukrayna'nın en büyük bankası iflas etti. 5,65 milyar dolar sermaye açığını yerine koyamayan bankaya devlet el koydu.

Ukrayna'nın en büyük bankası iflas etti

2013 yazında patlak veren Kırım olaylarından sonra para birimi grivna, dolar karşısında altı kata yakın değer kaybeden Ukrayna'nın en büyük bankası iflas etti. 5,65 milyar dolar sermaye açığını yerine koyamayan bankaya devlet el koydu.


ÜLKENİN EN BÜYÜK BANKASI


Ukrayna, ülkenin en büyük bankası olan PrivatBank'ın iflas ettiğini ve devletin bankaya el koyarak 20 milyon mudinin parasını koruma altına alacağını açıkladı.

Ukrayna merkez bankası yazılı açıklamasında, PrivatBank'ın yeniden sermayelendirme programının gereklerini yerine getirmediğini ve verdiği şirket kredilerin yüzde 97'sinin hissedarlarıyla ilişkili şirketlere dağıtıldığını bildirdi.

Aralık ayı başı itibariyle bankanın sermaye açığı 148 milayr hrivnia (5.65 milyar dolar) düzeyindeydi.


"FİNANSAL SİSTEMİ KURTARMANIN TEK YOLU"


Merkez bankası, "Bankayı devletin mülkiyetine geçirmenin, mudilerin parasını korumanın ve finansal sistemi kurtamanın tek yolu olduğundan eminiz" dedi.

Merkez Bankası gerekirse PrivatBankı'a likidite sağlamaya hazır olduğunu ve devletleştirme operasyonunun döviz piyasasına ya da enflasyon oranlarına önemli bir etki yapacağının düşünülmediğini de belirtti.

PrivatBank'ın eski hissedarları, yakınlarına ödenen paraları gelecek yıl Temmuz ayına kadar yapılandırılarak ödemeyi kabul etmişlerdi.

Maliye bakanı, PrivatBank'ın sağlığına yeniden kavuştuktan sonra satılacağını bildirdi.


HEDEFLERE UYMAYAN BANKALARIN KAPATILMASI GEREKİYOR


Ukrayna'nın Batılı ülkelerin desteğiyle yaptığı reformlara göre, sermayelendirme hedeflerine uyamayan bankaların kapatılması gerekiyor. Ancak PrivatBank, kapatılması sisteme daha büyük zarar verecek önemde bir kurum olarak görülüyor.

Üç gün sonra parlamentoda onaylanacak olan 2017 bütçesinde açık oranı, uluslararası kreditörlere verilen sözler gereği, ekonomik üretimin yüzde 3'ünü geçemeyecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER