Ücretli poşet uygulaması başladı

Marketlerde plastik alışveriş poşetleri, tüketicilere 25 kuruş karşılığında verilmeye başladı. Yeni yılın ilk gününde başlayan uygulamayla kimi vatandaşlar poşetlerini kendileri getirdi kimileri ise ürünlerini açıkta götürdü

Ücretli poşet uygulaması başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yapılan düzenleme kapsamında plastik alışveriş poşetleri, tüketicilere 25 kuruş karşılığında verilmeye başladı. Samsun'da da yeni yılın ilk gününde alışverişe gelen bazı vatandaşlar poşetini yanında getirirken, bazılarının da parayla poşet almayarak ürünlerini açıkta götürdükleri görüldü.

YENİ YILIN İLK GÜNÜNDE POŞET PARAYLA

Dün başlayan uygulama kapsamında bazı zincir marketlerde üzerlerine barkod konulan poşetler kasalarda okutulurken eski poşetleri bitirmeye çalışan bazı marketlerde ise barkod ayrı okutuldu. Samsun'da bazı vatandaşların marketlerden aldığı ürünleri evlerinden getirdikleri poşetlere bıraktığı gözlendi. Bazıları ise vatandaşların parayla poşet almayarak ürünlerini açıkta götürdükleri görüldü.

ALIŞVERİŞ FİŞİNDE YER ALIYOR

Yeni yılda manav, ekmek ve şarküteri reyonlarında poşet ücretsiz olacak. Diğer ürünlerde ise plastik alışveriş poşetleri dün itibariyle en az 25 kuruşa satılacak. Poşet satışı alışveriş fişinde de yer alacak.

EKMEK POŞETLERİ ÜCRETSİZ

Dün itibariyle marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500350 milimetreden küçük poşetler ise ücretsiz olmaya devam edecek.

HANGİLERİ ÜCRETSİZ?

Ayrıca, tekstil alışverişlerinde verilen çok kullanımlık poşetler, petshoplardaki canlı sucul hayvan satışında ve bazı bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde verilen poşetler, kargo poşetleri ile gümrüksüz mağazalarda kullanılan uzaktan satışlar dahil ücretsiz olmaya devam edecek.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER