Türkler yapsın diye Araplar imzayı attı

Türk-Arap Odası kurulmasına ilişkin anlaşma İstanbul'da düzenlenen toplantıda imzalandı.

Türkler yapsın diye Araplar imzayı attı

2,7 trilyon dolarlık ticaret hacmine sahip Arap Odalar Birliği, TOBB ile birlikte Türk-Arap Odası’nı kurdu. Finansman sıkıntısının olmadığını söyleyen Arap iş adamları ise kendi ülkelerinde Türklerin inşaat yapmasını istedi. Odanın merkezi ise İstanbul’da olacak.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Arap Odalar Birliği protokolü ile merkezi İstanbul'da olmak üzere Türk-Arap Odası kuruldu. Protokolün imza töreninde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Arap iş dünyasından birçok iş adamının 15 Temmuz'daki darbe girişimini duyar duymaz kendisini aradığını ve Türkiye'ye destek mesajlarını ilettiğini söyledi.

TİCARET 10 YILDA 7,5 KAT ARTTI

Rifat Hisarcıklıoğlu, Arap Ligi ülkelerinin özel sektörünün çatı kuruluşu Arap Odalar Birliği ve TOBB olarak tarihi bir adım attıklarını belirterek, “Arap coğrafyası ile ekonomik ilişkilerimiz son dönemde önemli gelişme kaydetti. 2000'lerin başından bu yana, yani son 15 yılda Arap ülkeleri ile Türkiye'nin ticaret hacmi tam 7,5 kat arttı. Arap coğrafyası ile ticaretimiz 47 milyar dolara kadar ulaşmıştı. 15 yılda 7,5 kat ticaret artışı müthiş bir rakamdır” diye konuştu. Turizmde müthiş bir artış yaşandığını, Arap coğrafyasından Türkiye'ye gelen turist sayısının 9 kat arttığını ve 3 milyona ulaştığını bildiren Hisarcıklıoğlu, Türk iş adamlarının Arap coğrafyasına yaptıkları doğrudan yatırımın 36 kat arttığını, Arap yatırımcıların Türkiye'deki doğrudan yatırımlarının da 23 kat artarak 10 milyar doların üzerine çıktığını kaydetti. Türk özel sektörünün Arap dünyasıyla daha fazla iş yapma konusunda çok hevesli olduğunu ve önlerinde büyük potansiyel bulunduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Biz bu potansiyeli hayata geçirmek için Türk-Arap Odası'nı kuruyoruz” dedi.

2,7 TRİLYON DOLAR HACMİ VAR

Arap Ligi'nin 390 milyon nüfusu, 2,8 trilyon dolarlık ekonomisi ve 2,7 trilyon dolar dış ticareti ile büyük bir güç olduğunu, Türkiye'nin de 80 milyon nüfusu, 720 milyar dolar milli geliri ve 350 milyar dolar dış ticareti ile Avrupa'nın 7'nci büyük ekonomisi olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: “Biz bölgemizin sanayi devi, dünyanın turizm devi, tarım devi, müteahhitlik devi bir ülkeyiz. Daha büyük adımlar atacağız ama sermayemiz yok. Arap dünyası büyük sermaye birikimine ulaşmış. Ama aynı zamanda Arap dünyası artık petrole bağımlı olmaktan çıkıyor. Dışarıya pek yansımıyor ama şu an Arap ülkelerinin hemen hemen tamamında sanayileşme ve turizm hamleleri yapılıyor. Finansta, telekomünikasyonda markalar çıkıyor. İşte Türk-Arap Odası burada iki tarafı bir araya getirecek.”

İSTİHDAM PROJELERİNE AĞIRLIK VERİLECEK

Türkiye'nin Arap dünyasına yaptığı ihracatın giderek arttığını bildiren Al Kabariti, şunları kaydetti: “Türkiye'nin de Arap dünyasının da istihdam açısından yatırım yapması gerekiyor. Bir araya gelerek yeni iş fırsatları çıkarmamız, hem Türkiye'de hem Arap ülkelerinde istihdamı artıracaktır. İstihdamı artırmak ulusların sadece ticari değil sosyal ve kültürel kalkınmasını da sağlıyor. Avrupa Birliği (AB) bazında da düşünürsek ileride, AB'nin ticari anlaşmalarıyla baş edebiliriz.”

Türkler bize inşaat yapsın

Arap Odalar Birliği Başkanı Nail Al Kabariti, Türkiye'nin darbelere karşı dik duruşuyla büyük örnek teşkil ettiğini vurgulayarak, “Bu ülkeden çok büyük ilham alıyoruz” ifadesini kullandı. Kabarati, “Türkiye'nin gücü sadece bölgesel değil uluslararası bir güç. Türkiye, ekonomik ve stratejik ilişkiler kurma anlamında bizim için çok büyük önem taşıyor. Bu güçten faydalanmak istiyoruz” diye konuştu. Nail Al Kabariti, Arap ülkelerinin Türkiye'ye yapacağı yatırımlar için bütün engelleri kaldıracaklarını söyleyerek, “Bir an önce iş gücünü artırmak için önemli kuruluşlarımızı bir araya getirmek de yarar var. İnşaat sektöründe Arap dünyası ve Türkiye arasında yatırımları nasıl artırabileceğimizi de değerlendirmeliyiz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER