Türkiye Ekonomisine 150 Milyar TL Ek Gelir

TÜSİAD Sanayi 4.0 Raporuna göre, dönüşümden en fazla üretim maliyeti verimliliği sağlayacak sektör 6-9 milyar TL'lik bir büyüklükle beyaz eşya sektörü.

Türkiye Ekonomisine 150 Milyar TL Ek Gelir

TÜSİAD Sanayi 4.0 Raporunda, iş yapış şekillerinde dijital dönüşümü merkeze alarak 30-50 milyar TL'lik verimlilik artışı yakalanabileceği, sanayi üretiminde yıllık yüzde 3'e kadar artışı tetikleyebileceği anlatıldı. Bu büyümenin  TürkiyeGSYİH'sinde yüzde 1 ve üzeri bir ek büyüme ile 150-200 milyar TL düzeyinde ek gelir anlamına geldiği ifade edilen rapor, yatırımlardaki olası artışa dikkati çekti.

YETKİLNİLK DÜZEYİ AZ İŞLERDE İSTİHTAM AZALACAK

Raporda, Sanayi 4.0 teknolojilerinin üretim sürecine dahil edilmesi için 10 yıllık süreçte yılda üreticilerin gelirlerinin yüzde 1'i niteliğindeki 10-15 milyar TL yatırım yapılması gerektiği tahmin edildiği kaydedildi. Raporda, işgücündeki eğitimli kitlenin artışına işaret edildi. Önümüzdeki 10 yılda istihdamda yetkinlik düzeyi düşük işlerde işgücünün azalması olası görüldüğü yinelenen çalışmada, sanayi üretiminin artması ile toplam işgücünde mutlak bir artış yaşanacağı anlatıldı.

ALMANYA'YA KATKISI 150 MİLYAR EURO

Boston Consulting Group'un 2015'te yaptığı araştırmaya göre, Sanayi 4.0'ın yaygın kullanımıyla 10-15 senede Alman ekonomisinde dönüşüm maliyetinin yüzde 15-25'ine denk gelen sanayi verimliliği artışı yaratacağı, 90-150 milyar Euro'luk maliyet azalışı olacağı aktarıldı.

EN FAZLA ETKİ BEYAZ EŞYADA

Rapora göre, dönüşümden en fazla üretim maliyeti verimliliği sağlayacak sektör 6-9 milyar TL'lik bir büyüklükle beyaz eşya sektörü. Bunu, 5-9 milyar TL ile gıdaiçecek sektörü izliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER