Türkiye'den dev hamle!

Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında Türkiye'nin doğalgaz arz güvenliğini garanti almak isteyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı çok önemli bir projeyi daha hayata geçirmek için kolları sıvadı.

Türkiye'den dev hamle!

Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında Türkiye'nin doğalgaz arz güvenliğini garanti almak isteyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı çok önemli bir projeyi daha hayata geçirmek için kolları sıvadı. Geçen yıl Türkiye'nin FSRU (yüzer sıvılaştırılmış doğalgaz depolama ve gazlaştırma terminali) projesini devreye sokan bakanlık, şimdi de ikinci FSRU'yu hizmete almaya hazırlanıyor. Japon MOL (Mitsui-OSK Lines) firması ile yapılan görüşmeler sonucunda BOTAŞ, kiralama anlaşmasını imzaladı. Dev yüzer terminal kasımda faaliyete başlayacak.

YÜKSEK DEPOLAMA KAPASİTESİ

Yüzer LNG terminali, FSRU arz güvenliği için büyük önem taşıyor. Türkiye'nin büyümesine ve doğalgaz kullanımının genişlemesine bağlı olarak tüketilen gaz miktarı da her yıl artıyor. Tüm sisteme gaz basma kapasitesi için her yıl belli miktarda artış ihtiyacı hisseden Türkiye, ikinci FSRU terminali ile hem talebi kolayca karşılayacak hem de dünyada hızla yükselen LNG piyasasının avantajları ile kaynak çeşitliliği sağlamış olacak. Türkiye'nin ikinci FSRU terminali olacak 345 m boyundaki dev gemi, toplamda 263 bin m3'lük yüksek LNG depolama kapasitesi nedeniyle tercih edildi. Bu kapasite gemi tam dolu olduğunda 167 milyon m3 gazı her an hazır tutabildiği anlamına geliyor. Tesis Türkiye'nin doğalgaz sistemine günlük 21 milyon m3'e kadar gaz basabilecek.

BAKAN ALBAYRAK MÜJDEYİ VERMİŞTİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, FSRU tesislerinin Türkiye için önemini, "LNG kapasitemizi geliştirmek için çok önemli adımlar atmaya başladık. Önümüzdeki dönemde küresel LNG piyasası artacak yeni arzlarla farklı bir seviyeye gelecek. Bu, rekabet noktasında maliyet açısından çok önemli gelişmeleri de beraberinde getiriyor. 2 FSRU projesini hayata geçirerek, kapasitemizi çok daha ileri bir seviyeye çıkaracağız" ifadeleri ile vurgulamıştı. Albayrak, bir taraftan doğalgazın ülke genelinde kullanımını yaymayı, diğer taraftan da kaynak çeşitliliğini artırarak rekabetçi bir maliyet ile doğalgaz arz güvenliğini garanti altına almaya çalıştıklarını belirtmişti. İlki geçtiğimiz yıl İzmir Aliağa'da devreye alınan terminalden sonra bu kez Akdeniz bölgesinde devreye alınacak terminal ile kaynak ülke ya da sistemdeki sorunlardan kaynaklı doğalgaz arz riskleri de elemine edilmiş olacak.

2 YILDA BÜYÜK ARTIŞ

2015'te 34 milyon metreküp olan günlük LNG'den gazlaştırma kapasitesi, 2016'da Egegaz terminali kapasite artışı ve Türkiye'nin FSRU projesinin devreye alınması ile 64 milyon m3'e çıkmıştı. 2017'de devam eden çalışmalarla Egegaz terminalindeki kapasite artışı, Marmara Ereğlisi LNG terminalindeki kapasite artışı ve ikinci FSRU ile bu rakam 117 milyon m3'e çıkmış olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER