Türkiye'de mavi tur 300 milyon dolara ulaştı

Türkiye'de yeni tip koronavirüs nedeniyle yerli turistlerin tatil tercihlerinde değişikliğe gitmesiyle, yat turizmine ve mavi tur pazarına ilgi arttı.

Türkiye'de mavi tur 300 milyon dolara ulaştı

Türkiye'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yerli turistlerin, bu yaz tatil tercihlerinde değişikliğe giderek izolasyonun mümkün olduğu yat turizmine yönelmesiyle mavi tur pazarına ilgi arttı.

Kovid-19 dolayısıyla denize komşu ülkeler ve Türkiye'de güvenli tatil yapma ihtiyacı bu yaz tekne ve yat tatilini ön plana çıkardı. Bu eğilim sonucunda verilere göre, mavi tur pazarının büyüklüğü 300 milyon dolara ulaştı. Türkiye'nin online hizmet veren tek tekne kiralama platformu olan ve 40 ülkede hizmet veren Viravira.co'nun kurucusu ve CEO'su Baran Yıldırım, AA muhabirine, yeni dönemde büyüyen mavi tur pazarı ve ülkedeki yat turizmi hakkındaki gelişmeleri anlattı.

Türkiye'de turizmin yüzde 20'sinin denizlerde oluştuğunu belirten Yıldırım, pandemi öncesi dönemde 35 milyar dolarlık turizm gelirinin yüzde 20'sinin, denizin üzerinde seyir halinde olan tekne, yat, cruise gibi deniz turizminin ayaklarından sağlandığını vurguladı. Yıldırım, kurulduklarında ülkede deniz turizmi alanında özelleşmiş bir platform olmadığını, Avrupa'da 2013 yılında online olarak deniz deneyimi, turizmi yapanların yeni yeni çıktığını belirtti.

Baran Yıldırım, sistemlerinde 12 bin teknenin kayıtlı olduğunu, bunların binin üzerinde olan kısmının Türkiye'de, kalan kısmının ise 40 ülkeye dağıldığını, 960 farklı lokasyonda deniz turizmi yaptıklarını söyledi.

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER