Ticari kredi faizlerinde düşüş!

Geçtiğimiz haftalarda 8 yılın zirvesini gören ticari kredi faizleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanların dikkat çekmesi sonrasında gevşeme eğilimi gösteriyor.

Ticari kredi faizlerinde düşüş!

Geçtiğimiz haftalarda 8 yılın zirvesini gören ticari kredi faizleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanların dikkat çekmesi sonrasında gevşeme eğilimi gösteriyor.

Merkez Bankası'nın verilerine göre Türk Lirası olarak açılan ticari kredi faizlerinin ağırlıklı ortalaması 15 Eylül haftası itibariyle yüzde 15'e geriledi. Bir önceki hafta bu oran yüzde 17,15 olarak kaydedilmişti. Böylelikle 15 Eylül haftasında ticari kredi faizlerinde bir önceki haftaya göre 2,15 baz puanlık bir gerileme görüldü. Bu gerileme son bir yıldaki en hızlı gerileme oldu.

Ticari kredi faizleri bu yılın Ağustos ayının sonunda yüzde 17,29 ile 8 yılın zirvesini görmüştü. Ticari kredi faizlerinde görülen bu yükselişin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bazı bakanların faizlerle ilgili açıklamalar gelmişti.
Eylül ayının ortasında yaptığı açıklamalarda Erdoğan, "Bankaların kredi olayındaki tutuculuğunu kesinlikle aşacağız. Devlet bankaları başta olmak üzere üzerine gideceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan'ın açıklamasında şu ifadeler yer almıştı:

"Bankaların kredi olayındaki tutuculuğunu kesinlikle aşacağız. Devlet bankaları başta olmak üzere üzerine gideceğiz. Özellikle yatırımcımız krediye rahat erişebilmeli. Önünü devlet olarak açalım dedik ama yeterli değil. Bankaların da bu işi kolaylaştırması lazım; böyle yüzde 15-16’lara varan faizlerle olmaz. İnanıyorum ki Türkiye farklı bir kalkınma performansını elde edecek.

Mesela Merkez Bankası Döviz rezervi 106’ya düştü bir ara, şimdi 112 milyar dolara ulaştı. Biz Döviz rezervini 27,5 milyar dolardan teslim aldık 15 yıl önce. O zaman IMF’ye olan borcumuz 23,5 milyar dolardı. IMF 2013’te bitti. Merkez 135’e kadar bir ara çıktı. Tam o Gezi noktasında oldu, faiz 4,6’ydı. Zaten orada çılgına döndüler ve darbeyi vurdular. Bu ülkelerin adını vermeyeceğim, mercilerin adını siz de biliyorsunuz."

ZEYBEKCİ: BANKALARLA KONUŞACAĞIZ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yüksek kredi faizlerinin indirilmesi konusunda tüm taraflarla birlikte bir çalışma yapılması gerektiğini, bu konuda bankalarla da görüşeceklerini belirtti ve "Kaynak, imkan sıkıntıları eyvallah. Bir de sen bu piyasaların talebi karşısında bunu fırsat olarak görüp kar maksimizasyonu için mi kullanıyorsun? Buna da bakmamız lazım" dedi. Zeybekci,döviz kuru konusunda da "Şu anda bizim kabul edebileceğimiz bir seyir izliyor" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER