Temmuzda Samsun’a 7 yatırım teşviği geldi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca temmuzda Samsun'da 7 teşvik belgesi verildi. Toplam sabit yatırım tutarı 41 milyon 628 bin 200 TL olarak açıklandı

Temmuzda Samsun’a  7 yatırım teşviği geldi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca verilen temmuz 2018 dönemi yatırım teşvik belgesi listesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, temmuzda Samsun'da 7 yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Belge alan projelerin sabit yatırım tutarı 41 milyon 628 bin 200 lira olarak hesaplandı. Bu yatırımların gerçekleştirilmesiyle 79 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

SAMSUN BALIKÇILIK’A İKİ AYRI TEŞVİK BELGESİ

Resmi Gazete'de yayımlanan listeye göre; Samsun'da temmuz ayında Samsun Balıkçılık 911 bin 200 TL ve 1 milyon 195 bin TL tutarındaki iki modernizasyon yatırımı için ayrı ayrı KDV istisnası, faiz desteği, vergi indirimi yüzde 60, YKO yüzde 25 desteklerinden yararlandı.

USLUOĞLU BAKLAVA’DAN MODERNİZASYON YATIRIMI

Samsun'da temmuz ayında Usluoğlu Baklava A.Ş., komple yeni yatırımı için KDV istisnası, sigorta primi işveren hissesi desteği (5 yıl), vergi indirimi yüzde 60, YKO yüzde 25 ve faiz desteğinden yararlandı. Pasta, börek ve muhtelif tatlı üretimi yapılacak imalathane için 1 milyon 700 bin TL yatırım öngörüldü.

ZAFER MODA 40 KİŞİ İSTİHDAM EDECEK

Samsun'da tevsi yatırımı için yatırım teşvik belgesi alan firmalardan birisi ise Zafer Moda İmalat oldu. KDV istisnası, vergi indirimi yüzde 60, YKO yüzde 25, sigorta primi işveren hissesi desteği (5 yıl) ve faiz desteğinden yararlana firma,  1 milyon 850 bin TL tutarındaki yatırımı ile muhtelif konfeksiyon ürünleri üretimi yapacak. Bu yatırım için 40 kişi istihdam edecek.

SAMPA OTOMOTİV İŞİNİ BÜYÜTOR

Temmuz ayında Sampa Otomotiv de tevsi yatırımı için bakanlıktan teşvik belgesi aldı. KDV istisnası, sigorta primi işveren hissesi desteği (6 yıl), vergi indirimi yüzde 70, YKO yüzde 30 ve faiz desteğinden yararlanan firma 13 milyon TL tutarındaki yatırımında 13 kişi istihdam edilmesi taahhüdünde bulundu.

AYSAM ORTOPEDİ TEVSİ YATIRIMI YAPACAK

Samsun'da tıbbi aletler alanında faaliyet gösteren Aysam Ortopedi ise tevsi yatırımı için teşvik belgesi aldı. KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi yüzde 80, YKO yüzde 40, sigorta primi işveren hissesi desteği (7 yıl) ve faiz desteğinden yararlanan şirket, tıbbi ve cerrahi el aletleri üretimi yapacak ve 6 kişi istihdam edecek. Aysam Ortopedi'nin toplam yatırım tutarı 6 milyon 451 bin TL olarak belirtildi.

KAPRİS OPTİK SAĞLIK TURİZMİNE BAŞLIYOR

Samsun'da temmuz ayında teşvik belgesi alan diğer bir firma ise sağlık turizmi için düğmeye bastı. Komple yeni yatırımı için teşvik belgesi alan Kapris Optik Sanayi, 80 yataklı ve 3 yıldızlı otel kuruyor. 5 milyon 521 bin TL tutarındaki yatırım için devlette  KDV istisnası, vergi indirimi yüzde 60, YKO yüzde 25, sigorta primi işveren hissesi desteği (5 yıl) ve faiz desteğinden yararlanan Kapris Optik, otelde 20 kişilik istihdam sözü verdi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER