Suriye'ye İhracatta Büyük Gün!

İhracat karşılığı ithalat izini verilmesinin ardından, Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Suriye'ye bugün bin ton patates ve kuru soğan ihraç etti

Suriye'ye İhracatta Büyük Gün!

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Büyük Ortadoğu Gümrükleme İthalat İhracat Şirketi sahibi Salih Arslan, yaklaşık 2 yıldır bekledikleriSuriye’den ithalat izninin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan çıktığını belirterek, ’ihracat karşılığı ithalat izni’ verilen Hataylı tüm tüccarların rahat nefes aldıklarını, ihracatın da bugün başladığını söyledi.

'NAKLİYECİLERE DE YARAR'

Suriye’ye başlatılan ihracat kapsamında, Amik Ovası çiftçilerinin ellerinde kalan patates ve kuru soğanın artık bir alıcısı olduğunu sözlerine ekleyen Arslan, nakliyecilerin de hareketlendiğini ve TIR’ların garajlarda kalmayacağını ifade etti.

Arslan şöyle konuştu:

"Çiftçiler, tüccarlar ve nakliyeciler verilen izinler çerçevesinde artık çalışmaya başladı. Amik Ovası’nda yetişen ürünleri Suriye halkının istifadesine sunacağız. Temel gıda maddesi bulmakta sıkıntı çeken Suriye halkı ihracat yoluyla bulmakta zorluk çektiği ürünleri rahatlıkla bulacak. TIR’larla sevk edilen ürünler Cilvegözü Sınır Kapısı ile Suriye’nin Bab-Al Hava Sınır Kapısı arasında bulunan ara bölgede Suriye TIR’larına aktarılacak."

MUHAFİLERİN KONTROLÜNDEKİ BÖLGELERE GİDİYOR

Suriyeli tüccar Faysal Gazi ise, muhaliflerin kontrolünde bulunan Suriyeliler'in temel ihtiyaç maddelerinin ihraç edilmesinden dolayı memnun olduklarını söyleyerek, halkın ihtiyaçlarına daha rahat cevap verebileceklerini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER